Ministr Kalousek blokuje materiály na projednávání zdanění hazardu, tvrdí VV - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ministr Kalousek blokuje materiály na projednávání zdanění hazardu, tvrdí VV

PRAHA | Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podle strany Věci veřejné již 13 týdnů nesvolal koaliční komisi, která by měla rozhodnout o vládních prioritách v oblasti veřejných rozpočtů. Nepředložil ani materiály, které potřebujeme ke zdanění hazardu, řekl v pátek předseda VV Radek John.

 

"Žádali jsme o podklady, ministr Kalousek je opakovaně slíbil a řadu týdnů nedodal," uvedl John.

Strana také poslala ministrovi otevřený dopis, v němž ho vyzývá k zahájení jednání. Pokud k němu nedojde, mohlo by to podle předsedy ohrozit existenci koalice, nebo k podávání pozměňovacích návrhů k daňové reformě "nadivoko".

"Koaliční komise pro střednědobý výhled zasedne koncem příštího týdne," slíbil v České televizi Kalousek s tím, že začátkem týdne je na radě ministrů financí Evropské unie.

"Nemělo smysl, aby komise zasedla dříve, než byl schválený rozpočet. Stanoviska VV, která každý den říkala něco jiného, nedávala prostor pro rozumnou diskusi," uvedl 1. místopředseda TOP 09, aby si rýpl do koaličního partnera: "U VV si nikdy ve čtvrtek ráno nejsme jisti, jestli platí to, co bylo řečeno ve středu večer."

Kalousek se podle svých slov na diskusi na koaliční komisi těší. "Hospodářská situace, která ohrožuje celou Evropu, skutečně vyžaduje diskusi o mixu opatření na příjmové a výdajové straně i na vládní spotřebě," uvedl.

Strana VV chce prostřednictvím komise jednat o daňové reformě, zvláště o příjmech státu. Jedním z témat je změna rušení superhrubé mzdy, dalším zákon, kterým by se daly efektivněji zdanit hazardní hry.

Ve státní kase bude v roce 2013 podle plánovaného snižování státního schodku chybět 30 miliard korun a o rok později už 60 miliard korun. "Žádáme, aby komise začala projednávat, na co vláda bude mít a na co ne," dodal John s tím, že je již nyní jasné, že na všechny body vládního programu se finanční prostředky nenajdou.

Komise by podle strany měla jednat i o financování církevních restitucí. "VV akceptují vládní dohodu nad církevními restitucemi, nicméně zásadní otázkou zůstává, kde a na úkor čeho budou získány prostředky pro jejich financování," píše předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta v dopise.

John se obává výpadku příjmů, v roce 2014 by podle něj mohlo státu chybět až 100 miliard korun proti plánovaným rozpočtovým výhledům. Důvodem je snižování reálného růstu ekonomiky a plánované změny obsažené v daňové reformě. Jenom zrušením superhrubé mzdy dostane stát v roce 2013 podle Bárty o 20 miliard korun méně. Strana by chtěla zajistit fiskální neutralitu a nahradit tento výpadek 21procentním zdaněním hrubé mzdy, místo plánovaných 19 procent.

"Návrh rozpočtu se musí opírat o příjmy z platné legislativy," reagoval ministr financí na výtku, že ve státním rozpočtu na příští rok se nepočítá se zdaněním hazardu. "Pevně doufám, že se nám podaří zdanit hazard od 1. 1. 2012 a bude to jeden z velmi vhodných příspěvků do protikrizového scénáře, protože finanční situace v Evropě se vyvíjí dramatičtěji, než mohl ještě v létě kdokoli předpokládat. Na ty příjmy se těším, nicméně oficiálně kalkulovány nejsou a být nemohou," vysvětlil 1. místopředseda TOP 09.

"U zdanění hazardu mne VV požádaly o podklady k tomu, co si prosadily na vládě. Musím říct, že mne mimořádně překvapilo, že ministři za VV si na vládě prosadili nižší zdanění hazardu, než navrhoval ministr financí. Byl to šok, nicméně v rámci koaličního konsenzu to vláda odsouhlasila," uzavřel Kalousek.

S tím ale VV nesouhlasí, prosadily prý přísnější normy. "Návrh Miroslava Kalouska a ministerstva financí na zdanění hazardu byl původně benevolentnější, protože navrhoval pásmová zdanění 50, 20 a 10 procent. Díky iniciativě VV se zdanění zpřísnilo na nejméně 20 procent," dodal John.

Ministerstvo financí si ale stojí na svém. "Návrh, který prosadily Věci veřejné na vládě ve středu 24. srpna, prokazatelně zdaňuje hazard o půl miliardy korun ročně méně," vysvětluje mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Podle původního návrhu měly loterijní společnosti odvést státu 50 procent z rozdílu mezi přijatými sázkami a vyplacenými výhrami, nakonec to má být jen 20 procent. Kromě toho stihne loterijní firmy ještě 19procentní daň z příjmu právnických osob, z ní si ale ministerstvo financí výrazné zisky neslibuje, protože předchozí odvod se od jejího základu bude odpočítávat.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs