Prezident kývnul na odstranění reklamy z ČT1 a ČT24 - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Prezident kývnul na odstranění reklamy z ČT1 a ČT24

PRAHA | Komerční vysílání zmizí od pátku 11. listopadu z kanálů veřejnoprávní televize ČT1 a ČT24. Prezident Václav Klaus podepsal v úterý zákon, který to přikazuje, informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Reklama tak zůstane ve veřejnoprávní televizi pouze na kanálech ČT2 a ČT4.

 

Výnosy z reklam na ČT2 mají podle původního návrhu putovat do Státního fondu kultury, z peněz za reklamu na sportovním kanále ČT4 by měla televize rozšiřovat sportovní přenosy a nakupovat nová televizní práva.

Pozměňovací návrh Senátu, který sněmovna schválila, však dodává, že do 30. června 2012 bude Česká televize z výnosu z reklamy z těchto dvou programů odvádět částku ve výši 1 250 000 korun na zvláštní účet pro rozvoj zemského digitálního vysílání.

To, že senátoři nechtěli změnit podstatu zákona a požadovali pouze zapracování drobných legislativních a technických změn, přivítal již dříve i generální ředitel TV Nova Jan Andruško. "Je to jednoznačné potvrzení kompromisu, na základě kterého má reklama a teleshopping úplně zmizet z vysílání ČT1 a ČT24, a to výměnou za rozsáhlou podporu české kinematografie ze strany TV Nova a dalších komerčních televizních stanic," řekl Andruško.

Roční 150milionový výpadek ve Státním fondu na podporu a rozvoj české kinematografie, který by s koncem reklamy na prvním programu ČT hrozil, nahradí komerční televize vysílající hranou tvorbu. Televize Nova, Prima a TV Barrandov budou do fondu podle návrhu odvádět dvě procenta svých reklamních příjmů, peněz pro filmaře by tam mělo být víc než dosud z ČT.

Televize Nova rozhodnutí uvítala. "Tímto krokem se definitivně ukotvil termín konce digitalizace pozemního televizního vysílání a zároveň se přesně stanovila pravidla pro vysílání reklamy a teleshoppingu na veřejnoprávní televizi. Pro televizi Nova rozhodnutí poslanců dále znamená potvrzení slibu významně investovat do podpory českého filmu, tedy do Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie," uvedl Jan Andruško, generální ředitel televize Nova.

Změny ve vysílání reklamy na ČT mají přijít s koncem přechodu na zemské digitální televizní vysílání, který je stanovený na 11. listopad 2011. Výjimku pro stávající analogové vysílání až do června příštího roku mají jen oblasti Jesenicka a Zlínska, kde je zavádění nového signálu nejkomplikovanější.

 

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs