Politologové hájí šéfa české diplomacie Schwarzenberga - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Politologové hájí šéfa české diplomacie Schwarzenberga

PRAHA | V roztržce mezi prezidentem Václavem Klausem a šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) se politologové staví na stranu ministra zahraničí. Česká zahraniční politika není podle nich špatná, ani moc proevropská. V pondělí to uvedli politologové Petr Drulák a Jiří Pehe.

 

"Ta koncepce tak, jak byla přijata, odpovídá politické vůli i možnostem České republiky. Není výrazně dobrá, ani výrazně špatná," řekl Drulák. Kritika prezidenta republiky proto podle něj není na místě.

Další z oslovených politologů, Jiří Pehe, je toho názoru, že to celé je zástupný problém. "Kritika zahraniční politiky samozřejmě do určité míry vychází z Klausových programových stanovisek a zejména jeho eurofobie, kdy se mu ta politika příčí, ačkoliv snad už nemůže být méně proevropská než je," doplnil Pehe.

Podle něj se v chování prezidenta projevuje hlavně osobní antipatie vůči panu Schwarzenbergovi. "Je to velmi podivné, že se ohrazuje proti utokům Schwarzenberga, když si začal on sám," připomněl dále Pehe.

Podle něj již v době, kdy se diskutovalo o obsazení postu ministra zahraničí, se prezident Klaus velmi nevybíravě opřel do Schwarzenberga a vůbec zpochybňoval jeho osobní i českou integritu. Jeho slova potvrdil i kolega Petr Drulák. "Vztah mezi oběma politiky je dlouhodobě napjatý, v otázce mezinárodních vztahů totiž zastávají zcela odlišná stanoviska," uvedl.

Politolog Jiří Pehe se nediví, zvláště po posledním incidentu, že Schwarzenbergovi po setkání s velvyslanci došla trpělivost. "Ozvat se musel," dodal Pehe.

Pehe rovněž zastává názor, že prezident se nemůže domnívat, že je ze své pozice mimo jakoukoliv kritiku, když on beztrestně uráží Řecko, Evropskou unii i ministra zahraničí.

"Musí si vybrat, buď se bude chovat jako prezident, nebo jako Václav Klaus," doplnil.

"Pan prezident by si měl současně uvědomit, že se spor může obrátit proti němu," zdůraznil Pehe a připomněl slova stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který v nedělním diskusním pořadu uvedl, že kdyby byla ve vládě ČSSD, nenechá si do zahraniční politiky mluvit. "Sociálnědemokratičtí senátoři, kteří mají ústavní většinu, by na prezidenta mohli podat žalobu za překračování ústavní pravomocí," doplnil politolog.

Podle jeho názoru by Klaus situaci neměl tolik vyhrocovat. A navíc ministerstvo zahraničí nebylo povinné připomínky z Hradu zapracovat.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs