Topolánek: Bojím se, aby osud Petra Nečase nebyl podobný osudu Vladimíra Špidly - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Topolánek: Bojím se, aby osud Petra Nečase nebyl podobný osudu Vladimíra Špidly

PRAHA | Současného premiéra Petr Nečas (ODS) by mohl potkat osud sociálně demokratického předsedy vlády Vladimíra Špidly, myslí si bývalý předseda ODS a další expremiér Mirek Topolánek. Topolánek to řekl v sobotním rozhovoru pro deník Právo. "Bojím se, aby osud Petra Nečase nebyl podobný osudu Vladimíra Špidly.

 

Ten byl také v pozitivním smyslu ocejchován jako velmi slušný politik. Nicméně v jakési fázi absolutně neměl šanci prosazovat už žádné pozitivní kroky. A nakonec se skryl jako komisař v Bruselu a z politiky vlastně vypadl," uvedl Topolánek.

Dodal, že Nečasovi chybí schopnost vůdcovství. Podotkl ale, že v tomto ohledu je na tom lépe než jeho opoziční rival Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sám osobně se Topolánek do politiky vracet nehodlá. "Když se člověk podívá na českou politickou scénu, tak má pocit, že by si zadal, že není moc kam," řekl k tomu expremiér. Cestu pro českou politiku vidí v sázce na silnou středopravicovou a středolevicovou politiku.

"To znamená nebudovat žádné nové firmy, pokusit se najít nové lidi, pokusit se vrátit k idejím, na kterých politika v 90. letech vznikla. A hlavně vyvarovat se extrémů, které jsou dnes v české politice tak standardní, až se staly téměř normou," uvedl Topolánek.

Za takové extrémy považuje Věci veřejné a nejrůznější obskurní strany a straničky, na kterých se buduje základ budoucího uspořádání, který už v české kotlině známe. "Jde o to, vybudovat na bázi národních socialistů jiný systém stran, které jsou zahleděné do sebe a nevidí evropský rozměr. Je to zřetelné na pravici i levici," řekl expremiér.

Dodal, že jde o procesy kolem Jiřího Paroubka, Miloše Zemana, na druhé straně celá skupina kolem Václava Klause. "Jeho nová ideologie, pokud pominu oblíbený klausismus, je dnes rámována třemi B: Bárta, Bátora, Bobošíková. Což je určitá hrozba, kterou vidím," podotkl Topolánek směrem k prezidentovi.

Klaus podle něj také v 70 letech nemá sílu na vytvoření nové strany, která by jej udržela ve vrcholové politice. "A nemá ani chuť. Má tak dvě možnosti, buď to udělat s ODS, nebo bez ní," řekl Topolánek. To ale neznamená, že by se v ní prezident přesto nechtěl udržet.

"Jestli se Klausovi podaří ODS oslabit natolik, že pro ni bude zajímavé připojit se k nějakým dalším subjektům a vytvoří Berlusconiho model sdružení stran před volbami, který on zastřeší, tak to je model, po kterém možná touží. Umožňuje mu totiž nejen návrat do politiky, ale klidně i si sednout do křesla premiéra této země," vysvětlil Topolánek.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs