Premiér za sebe pošle ministra, ten zase svého náměstka, i tak vypadá jednání senátního výboru - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Premiér za sebe pošle ministra, ten zase svého náměstka, i tak vypadá jednání senátního výboru

PRAHA | Ani premiéra, ani ministra školství, ale jen náměstka přivítali senátoři na čtvrtečním mimořádném zasedání výboru pro vzdělání, které se věnovalo platům nepedagogických pracovníků. Premiér totiž místo sebe poslal ministra Josefa Dobeše (VV), kterého nakonec zastoupil jeho náměstek Ladislav Němec.

 

Na pozvánce na mimořádnou 13. schůzi senátního výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice stálo, že se ho zúčastní ministr školství Josef Dobeš. Zároveň byl na jednání přizvaný i premiér Petr Nečas (ODS). Společně se senátory se měli zabývat otázkou platů nepedagogických pracovníků v regionálním školství, kterým hrozí, že v příštím roce dostanou méně peněz.

Předseda vlády nakonec na výbor nedorazil. "Za sebe poslal ministra Dobeše a ten pro změnu zase svého náměstka pana Němce. To myslím jasně dokazuje, jak se vláda k regionálnímu školství staví," řekl Mediafaxu senátor a stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek.

Přesto si senátoři, především z řad ČSSD, nakonec pochvalovali, že vládu na jednání výboru zastupoval právě Dobešův náměstek pro všeobecné, odborné a další vzdělávání. Chládek například uvedl, že Němec zákonodárcům sice potvrdil, že školníkům nebo kuchařkám mzdy v příštím roce neklesnou, zároveň měl ale přiznat, že ministerstvo školství stále nemá peníze, aby výši jejich mezd zachovalo.

"Znamená to, že bude muset ministerstvo školství sehnat ty peníze někde uvnitř. Například tím, že je vezme vysokým školám nebo třeba zruší pastelkovné. Přitom stačí, aby nedávalo miliony na různé externí právníky," připomenul Chládek nedávno vypsanou veřejnou zakázku ministerstva školství za 99 milionů korun na právníky, kteří by rezortu pomohli s administrativou spojenou s čerpáním evropských peněz.

Už minulý týden potvrdil ministr Dobeš, že se nemusí v příštím roce nepedagogičtí pracovníci bát o své platy. Chybějící stovky milionů korun si ale musí rezort najít sám ve svém rozpočtu.

Dobeš už dříve uvedl, že pokud se mu nepodaří získat další 1,5 miliardy korun, nepedagogičtí zaměstnanci přijdou na mzdách o pět procent. Už letos se jim přitom snížili o desetinu.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs