Spor o jednoho úředníka nesmí blokovat činnost celé vlády, prohlásil premiér Nečas - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Spor o jednoho úředníka nesmí blokovat činnost celé vlády, prohlásil premiér Nečas

18. srpna 2011, 17.47 | PRAHA | Premiér Petr Nečas (ODS) označil ve čtvrtek za neúnosné, aby spor o výroky personálního ředitele ministerstva školství Ladislava Bátory blokoval chod celého jeho kabinetu. Nečas proto oznámil, že bude o Bátorově kauze a nechuti TOP 09 účastnit se schůzí kabinetu jednat s TOP 09 a VV.

 

"Omluvu ministra Josefa Dobeše (VV) ministru zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) beru na vědomí. Byla naprosto nezbytná," uvedl Nečas a dodal: "Nutné je však, aby se pan ministr Dobeš od výroků pana Bátory jednoznačně distancoval. Můj názor na působení pana Bátory ve vysokých pozicích státní správy se nemění."

"Považuji za neúnosné, aby spor o jednoho subalterního úředníka blokoval činnost celé vlády. Vládu čeká projednávání důležitých reforem a schvalování státního rozpočtu. To jsou opravdu důležitá témata," opřel se premiér po představiteli VV i do TOP 09 s tím, že bude o věci jednat se zástupci obou koaličních stran. "Chci ji osobně probrat s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Věřím, že zvítězí zdravý rozum a odpovědnost," uzavřel Nečas.

Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek téměř okamžitě premiérovi vytknul, že se mýlí. "Nejde o spor o jednoho subalterního úředníka. Celá záležitost se týká otázky, zda je možné zneužívat státní správu pro pronikání extremistických názorů a zda mohou zástupci státní správy urážet ústavní činitele," zmínil Kalousek s tím, že pokud je něco takového možné, existence vlády nemá smysl.

"Pana premiéra i ministra školství jsme dlouhodobě upozorňovali na neudržitelnost této situace, ani jeden z nich ji nechtěl řešit. Proto tuto situaci musí řešit ministři za TOP 09. Existují totiž určité hranice, které nelze překročit," dodal 1. místopředseda TOP 09.

Podle Schwarzenberga je Bátora pro rezort školství neštěstí a označil za nepřijatelné, aby na ministerstvu působil státní úředník s těmito názory.

"Mohl by dělat pošťáka nebo něco spravovat na ministerstvu zemědělství," uvedl šéf české diplomacie pro televizi Nova ve čtvrtek dopoledne a vyzval tehdy premiéra, aby začal situaci řešit.

Kauza ministrovi Schwarzenbergovi "leze už krkem" a je pravděpodobné, že do té doby, než ministerstvo školství pan Bátora neopustí, na vládu za jednací stůl ministři za TOP 09 nezasednou.

Situace se vyhrotila krátce po začátku středečního zasedání Nečasova kabinetu. Ministři za TOP 09 opustili jednání na protest proti pomluvám Bátory právě směrem k ministru zahraničí a předsedovi TOP 09.

Bátora na svém facebookovém profilu předtím pronesl na adresu ministra zahraničí drsná slova: "Chudáček starej… To se mu to bezostyšně prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj..."

Reagoval tak na Schwarzenbergovo vyjádření, kdy si vicepremiér a šéf české diplomacie v kauze pochodu gayů a leseb Prahou postěžoval, že si na Bátorovo odvolání nikdo netroufá a dodal: "Hodí se tam s odpuštěním jako pazdeří k jisté části těla…"

Ve společném prohlášení vládní představitelé TOP 09 uvedli, že dokud bude pan Bátora působit na ministerstvu školství, nebudou se účastnit zasedání vlády. Druhou možností, jak by se vypjatá situace ve vládní koalici vyřešila, je odchod šéfa rezortu školství Josefa Dobeše (VV).

Ministr školství ve středu odpoledne na internetových stránkách rezortu zveřejnil omluvu, ve které však současně uvedl, že Bátoru neodvolá.

Předseda poslanců VV Vít Bárta a po něm i šéf VV Radek John uvedli, že kauza výroků personálního ředitele ministerstva školství je zástupným problémem a ve skutečnosti je snahou TOP 09 zabránit zdanění hazardu od 1. ledna 2012 tak, jak se koalice zavázala v červnovém dodatku ke koaliční smlouvě.

Vláda má příští středu po 14denní pauze dokončit projednávání daňové reformy, která zdanění hazardu zavádí a kterou kabinetu předložil ministr financí Kalousek. Bez něj a dalších ministrů TOP 09 ale kabinet normu zřejmě neprojedná a podle VV se tak zdanění hazardu od příštího roku kvůli legislativním termínům už nestihne. Do státního rozpočtu se tak podle nejmenší koaliční strany nedostane sedm miliard korun.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs