ČSSD představila svou zdravotnickou reformu, počítá s redukcí počtu zdravotních pojišťoven - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

ČSSD představila svou zdravotnickou reformu, počítá s redukcí počtu zdravotních pojišťoven

11. srpna 2011, 18.42 | PRAHA | Sociální demokraté ve čtvrtek představili svou vizi zdravotnické reformy, která počítá s existencí pouze jedné zdravotní pojišťovny řízené státem a jedné zaměstnanecké. Reforma by měla zásadně přehodnotit také systém standardu a nadstandardu zdravotní péče a zrušit regulační poplatky.

 

"Základem je snížit počet zdravotních pojišťoven. Velké množství zdravotních pojišťoven znamená chaos v systému, stojí naši společnost zbytečné peníze. Pojišťovny na svůj provoz potřebují osm miliard korun, a to jen na úřednický chod. To je zbytečně moc, tady by se mělo šetřit," myslí si stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

Sociální demokraté tvrdí, že v optimální variantě by mohla existovat pouze jedna zdravotní pojišťovna stejně, jako je tomu ve Francii. K takové změně v systému však podle Ratha nelze dojít snadno, v první fázi by se proto měly sloučit všechny zdravotní pojišťovny řízené státem v jednu. Pojišťovna by byla řízena dozorčí radou a kontrolována komisí Poslanecké sněmovny. Dozorčí radu by sestavila vláda, zástupce v ní by byli z krajů, odborů a lékařské komory.

ČSSD počítá s tím, že by ostatní zaměstnanecké pojišťovny pod tlakem vytvořily fúze. Výsledem by pak byla existence dvou zdravotních pojišťoven – jedné zaměstnanecké (dva až tři miliony klientů) a jedné státní (sedm až osm milionů klientů).

Sociální demokraté mají v plánu také zřídit síť státem garantovaných nemocnic, na které budou dohlížet státní úředníci. Některá nemocniční oddělení by se přesunula namísto toho, aby se snížil počet lůžek ve zdravotnických zařízeních. "Stát se nesmí vzdát zodpovědnosti za organizaci zdravotního pojištění. Není možná privatizace zdravotních zařízení. Regionální krajské nemocnice musí zůstat pod veřejnou kontrolou," vysvětlil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ČSSD by chtěla také zavést krajské odborné koordinátory, kteří by rozhodovali o nabízené zdravotní péči či nákupu přístrojů.

Sociální demokraté pak podle slov senátora Jana Žaloudíka odmítají zavedení standardu a nadstandardu. Zrušit hodlají i regulační poplatky. "Chceme zrušit regulační poplatky, chceme zrušit všechny. Stále si myslíme, že regulační poplatky jsou nefunkční a nepotřebné a pro řadu lidí znamenají bariéru," řekl Rath. Dodal, že příspěvek na stravu v nemocnici by pacienti platili dál. Podle Ratha by se mohl pohybovat kolem 65 až 70 korun. Výše poplatků by se mohla lišit podle nemocnice. "Různé nemocnice platí za stravu různě," vysvětlil Rath. Platit by je však měli pacienti například maximálně třicet dní v roce. Ti, kterým by stravu zajistila rodina, by se placení vyhnuli úplně.

ČSSD nadále odmítá vládní návrh tzv. "nadstandardu zdravotní péče". Vláda podle Ratha dělí zdravotnickou péči na levnou a drahou. Na drahou pak chce zavést spoluúčast. "Je to zrůdná myšlenka. My říkáme: pokud podle vědeckých poznatků vede lékařská metoda prokazatelně k záchraně života nebo zdraví, pak musí být hrazena ze zdravotního pojištění," vysvětlil.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs