Hašek poslal Kubicemu otevřený dopis, kritizuje propouštění policistů - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Hašek poslal Kubicemu otevřený dopis, kritizuje propouštění policistů

2. srpna 2011, 21.19 | BRNO | Jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů České republiky Michal Hašek (ČSSD) poslal otevřený dopis ministru vnitra Janu Kubicemu, ve kterém se ohradil proti plánovanému radikálnímu propouštění policistů. Tato úvaha je rezignací na zajištění bezpečnosti občanů, řekl v úterý Hašek.

 

Hašek tak reagoval na návrh vlády zveřejněný v úterý. "Jakákoliv úvaha o snížení policejního sboru o 10 tisíc policistů je rezignací na zajištění bezpečnosti občanů a na zabezpečení fungování Integrovaného záchranného systému. S tímto plánem se já i moji kolegové hejtmani odmítáme smířit," píše Hašek v dopise Kubicemu.

Podle Haška by měla příští rok nastat redukce policie o jednu čtvrtinu. Ze současných asi 40 tisíc policistů by mělo nastat snížení stavů asi o 10 tisíc. "Jménem Asociace krajů České republiky důrazně protestuji proti plánům Nečasovy vlády redukovat stavy policie o jednu čtvrtinu," uvedl Hašek.

Ten se obává zhoršení dostupnosti policie a prodloužení doby čekání na policii. "Pocítí to vůbec páni ministři, kteří jsou obklopení ochrankou? Ta se určitě redukovat nebude. Ale lidé, kteří budou volat o pomoc policii, budou se mít vůbec kam dovolat?" upozornil Hašek na situaci, která po snížení stavu policie může nastat.

Úvaha o případném snížení stavů Policie České republiky vede podle Asociace krajů České republiky k destrukci policejního sboru, ale také k fatálním důsledkům bezpečnosti všech občanů. "Hranice 40 tisíc policistů je kritická. S čímkoliv pod tuto hranici nemůžeme souhlasit. Bezpečnost občanů ohrozí nesmyslné škrty Nečasovy vlády, které mohou mít negativní důsledky pro všechny lidi v zemi," sdělil Hašek.

Ten v krajní situaci nevylučuje podporu policie z kraje, avšak pouze v tom případě, že budou zabezpečeny věci, za které zodpovídá kraj. "Nezavřu ani jednu nemocnici, ani jeden domov důchodců a ani jednu školu kvůli tomu, abych za Kubiceho nebo Nečase zaplatil policistům. Ministři Nečasovy vlády zbytečně utrácí peníze a kvůli tomu pak mají přijít o práci hasiči a policisté, kteří zajišťují bezpečnost," řekl jihomoravský hejtman, který se zlobí také kvůli tomu, že záměr o snížení policejních stavů nebyl projednaný s kraji ani hejtmany.

"Nelíbí se nám, že tento návrh vznikl tak nějak při projednávání státního rozpočtu a neví o tom kraje, neví o tom hejtmani. Vláda to tutlá před občany," upozornil Hašek s tím, že vláda překračuje svůj mandát. "Žádná strana nešla do voleb s tím, že nabourá vnitřní systém bezpečnosti a pořádku České republiky.

"Vláda postupuje salámovou metodou. Letos výrazně omezila financování policistů a hasičů, což jsme brali jako hororový krizový scénář, který se neměl prohlubovat. Kraje, obce a města poskytly mimořádné dotace. Neumím si ale představit, že neschopnost Nečasovy vlády budou dlouhodobě suplovat hejtmani a starostové z rozpočtů, které Kalousek omezuje," uzavřel Hašek.

 

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs