Nečas: Zdravotnictví potřebuje odbornost, nikoliv populismus - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Nečas: Zdravotnictví potřebuje odbornost, nikoliv populismus

19. července 2011, 16.08 | PRAHA | České zdravotnictví potřebuje pro lepší fungování věcnou debatu a odbornost, nikoliv populismus, tvrdí premiér Petr Nečas (ODS). Uvedl to na úterním workshopu Národní ekonomické rady vlády (NERV) ke zdravotnictví.

 

"Rád bych upozornil například na to, že spoluúčast pacienta v českém zdravotnictví stoupá kontinuálně od roku 2002. Je tedy mýtem a legendou, že teprve zavedení zdravotnických poplatků odstartovalo nárůst plateb ze strany pacientů. Spoluúčast tady byla vždy, jen skrytá, a to formou plateb za léky," řekl předseda vlády.

Dodal, že vzhledem k demografickému vývoji a stárnutí populace je navyšování spoluúčasti zcela nevyhnutelné. "I po jejím zvýšení budeme stále patřit do pětky evropských zemí s nejnižší spoluúčastí na zdravotnickou péči," uvedl Nečas. Připomněl, že v okolních zemích je spoluúčast pacientů podstatně vyšší.

Na Slovensku je to podle Nečase 33 procent, v Polsku a Maďarsku 30 procent. Vláda hovoří o tom, že do roku 2014 spoluúčast nepřesáhne 20 procent. Podle Nečase je v budoucnu třeba spoluúčast zvýšit o pět procentních bodů až na 22 procent.

Nečas dále jako klíčovou zmínil restrukturalizaci lůžkového fondu nemocnic. Podle něj je Česko jednou ze zemí s největším počtem akutních lůžek. "S tím souvisí i nutné změny ve zdravotně sociální péči, kde vidím velký přínos pro zlepšení," řekl premiér.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) na úvod poznamenal, že celková reforma musí být přátelská, seriózní a odborná. "Musí přinést lepší zdraví a lepší život, středobodem je vždy pacient. Musí být definována jeho jasná práva, ale také jasné povinnosti. Pokud se například nepodrobí odborným doporučením, je to všechno k ničemu a jde o vyhozené peníze," řekl Heger.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs