Kalousku, máš padáka, křičeli protestující před sněmovnou - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Kalousku, máš padáka, křičeli protestující před sněmovnou

12. července 2011, 15.49 | PRAHA | Průvod zhruba 500 odpůrců zdravotních reforem se zastavil na pražském Malostranském náměstí u ústí Sněmovní ulice. Policie odmítla protestující dál pustit, podle shromažďovacího zákona se nesmí v blízkosti parlamentu demonstrovat.

 

Na začátku Sněmovní ulice je policejní zátaras. "Hanba vládě", "Svrhněte Kalouska", "Demise, demise" - to jsou hesla, kterými lidé reagují na stopnutí průvodu. Ačkoliv byla akce oficiálně rozpuštěná, protestující stále setrvávají na místě.

Dav se rozběsnil ve chvíli, kdy mezi protestující přišel ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Kalousku, máš padáka," křičeli. Ministr se s nimi snažil diskutovat a vysvětlovat záměry reforem. "Jsem křesťan a chovám se podle svého svědomí," řekl například. Na tato slova dav odpověděl: "Máme dost Kalouska" a také "Zloděj patří za mříže".

Některé ministrovy názory vyvolaly prudké reakce a z davu se ozývalo: "Jsi vychlastaný mozek a měl bys jít na protialkoholní léčení."

Při ministrově příchodu vybuchly v blízkosti davu tři dělobuchy. "Pachatele máme ztotožněného. Víme, o koho se jedná, a bude oznámen do správního řízení," řekl Mediafaxu plukovník Pavel Švrčula z Krajského ředitelství Policie Praha. Kromě tohoto incidentu byl průběh akce podle policie v pořádku.

Předáci odborů podle dostupných informací vešli do Poslanecké sněmovny, aby promluvili s politiky.

Protest proti reformám začal symbolicky pět minut po dvanácté happeningem před ministerstvem zdravotnictví. Šéfové odborových organizací zahájili akci projevy, které vystřídala scénka pojatá jako exkurze do zubní ordinace po reformách.

Po happeningu se demonstrující vydali na pochod směrem k Poslanecké sněmovně. Ta má v úterý na programu i první čtení druhé etapy zdravotnických reforem. Do ní patří zákon o zdravotních službách, zákon o specifických zdravotních službách a zákon o záchranné službě.

Celá akce má podporu napříč odbory a dalšími občanskými organizacemi. Za organizátory stojí odborová centrála ČMKOS, Národní rada zdravotně postižených, Rada seniorů, Sdružení nájemníků, Svaz pacientů, iniciativa ProAlt a také Asociace samostatných odborů (ASO) i Koalice dopravních odborových svazů.

Akce skončila krátce po 15.30 rozchodem demonstrantů.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs