Nemocniční přístroje jako politická reklama - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Nemocniční přístroje jako politická reklama

24. června 2011, 09.03 | ČESKÁ REPUBLIKA | Přístroje se v Česku nenakupují podle potřeby, ale spíše podle toho, kde si to politici prosadí, jak zjistili HN. Zařídit pro město rezonanci nebo počítačový tomograf CT se totiž v poslední době díky miliardovým evropským dotacím báječně hodí do kampaně. Píší o tom Hospodářské noviny (HN).

 

"Ukazuje se, že síť je kvůli tomu někde hustší, jinde naopak o dost řidší, rozmístění se odehrávalo podle přístupu k penězům," potvrzuje Pavel Vepřek, poradce ministra zdravotnictví. Každý nový přístroj přitom představuje pro zdravotnictví nemalé náklady. Na provoz přibližně dvou set tomografů a rezonancí jdou ročně miliardy korun. Jejich počet se v posledních letech ztrojnásobil. Ministerstvo zdravotnictví proto letos vyzvalo pojišťovny, ať už na další přístroje tohoto typu smlouvy neuzavírají.

Pojišťovny se tím příliš ale neřídí. Provoz nových přístrojů většinou nemocnicím platí přesto, že to samy považují za zbytečné. "Když se někdo ozve s novým, tak mu řekneme ne, ale oni pak tlačí přes ministry, poslance nebo hejtmany a my tomu nakonec podlehneme. Nebo prvně třeba podlehne VZP, a pak už musíme i my," popsal HN praxi Jaromír Gajdáček, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs