STÁVKA V DOPRAVĚ: Stávka bude, snaha o smír nebyla myšlená vážně, zlobí se odbory - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

STÁVKA V DOPRAVĚ: Stávka bude, snaha o smír nebyla myšlená vážně, zlobí se odbory

15. června 2011, 19.23 | PRAHA | Snaha premiéra Petra Nečase (ODS) ke smíru nebyla myšlená vážně. Důvody ke stávce nepominuly, řekl ve středu Jindřich Hlas, prezident Federace strojvůdců a potvrdil tak čtvrteční stávku. Premiér se navíc snažil na dopolední tripartitě řešit stávku s někým, kdo k ní nevyzval.

 

"Buď je premiér mylně informován, nebo vůbec nečte jemu adresované opakované výzvy a nechá na ně reagovat svoje úředníky," uvedl Hlas, podle kterého ke stávce nevyzvala ani Asociace samostatných odborů, ani Českomoravská konfederace dopravních svazů, ale Koalice odborových svazů v dopravě a jiné organizace.

Odboráři podle Hlase chtěli pouhé stažení reforem, to však Nečas neudělal a stávka bude. "Teprve po řádné přípravě a projednání by se měly reformy uvádět v život tak, aby se dramaticky nezhoršil život obyvatel České republiky."

Kdyby stávka nebyla, vládní "mocipáni" by po zažehnání stávky podle odboráře pokračovali stejnou bezohlednou cestou.

"Koalice odborových svazů v dopravě tímto potvrzuje, že stávka vyhlášená na čtvrtek 16. června 2011 se uskuteční ve vyhlášeném rozsahu," uvedl Hlas.

"Není to stávka za naše požadavky," upřesnil předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík s tím, že stávka je proti bezohledným reformám a podobnému způsobu vlády. Odboráři jsou podle předsedy stále připraveni k jednání.

Pokud způsobí nějaké finanční škody, veřejnost by si podle Pomajbíka měla uvědomit, že korupce způsobuje ročně škody v objemu až 40 miliard korun a jejími účastníky jsou hlavně veřejní činitelé. "Proč by měli občané doplácet na korupci, se kterou vláda nějakým způsobem nehodlá účinně bojovat?" zeptal se předseda.

Zároveň se omluvil občanům, kterým způsobí stávka potíže. Odboráři se ale domnívají, že stojí za to vydržet jeden den v zájmu toho, aby na další období byly zajištěné spravedlivé reformy.

Po skončení tiskové konference se k jedněm ze vstupních dveří symbolicky připoutal Vladimír Pohanka, bývalý státní zaměstnanec. Chtěl tak zamknout odborové předáky uvnitř jejich centrály na pražském náměstí Winstona Churchilla a znepříjemnit jim organizaci čtvrteční stávky. Neuvědomil si ale, že hlavní vchod má více vstupů, a tak řetězem uzavřel pouze jeden z nich. Policie ho posléze legitimovala a vyzvala, aby řetěz odemkl.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs