STÁVKA V DOPRAVĚ: Vláda se pokouší o zvrat, svolala mimořádnou tripartitu - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

STÁVKA V DOPRAVĚ: Vláda se pokouší o zvrat, svolala mimořádnou tripartitu

14. června 2011, 21.58 | PRAHA | Vláda, zaměstnavatelé a odbory se ve středu v 9.00 mají sejít na mimořádném zasedání tripartity na Úřadě vlády. Potvrdil to prezident Svazu průmyslu a dopravy (SPD) Jaroslav Hanák s tím, že jednání má čtyři body – stávku v dopravě a daňovou, důchodovou i zdravotnickou reformu.

 

"Mohu jenom konstatovat, že jsme pozvání na jednání tripartity obdrželi teď. Svolání je v rozporu s jednacím řádem tripartity – v takovém případě musí se svoláním dopředu souhlasit všichni partneři," řekl agentuře Mediafax 1. místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil je podle Pícla na jednání v Ženevě a jako možné termíny premiérovi nabízel čtvrtek, pátek nebo sobotu. "S tím vzájemná komunikace skončila," zmínil Pícl, aby pak odborářům přišla pozvánka na středeční ráno.

"Pan Zavadil měl být v Ženevě i celou středu a sám řídí. Pokud po něm někdo chce, aby jel v noci a něco se mu stalo, nepřijde mi to korektní," přiblížil dilema odborářů 1. místopředseda ČMKOS. Nebyl schopný říct, jestli odbory ve středu dorazí. "To je ještě na jednání pana předsedy s premiérem," uzavřel.

K situaci se vyjádřil po jednání dopravních odborů s ministrem dopravy Radkem Šmerdou, představiteli Českých drah a Správy železniční dopravní cesty i sám ministr. "Na zítřejší den je svolána mimořádná tripartita, počkejme na výsledky jednání. Můj pocit je, že stávka spíše bude," uvedl s připomínkou slov premiéra Petra Nečase (ODS). Ten v úterý prohlásil, že stávka nejspíše bude, protože je připravovaná dlouhodobě.

Mezi odbory a vládou je kvůli jednání tripartity dlouhodobá nevraživost. Nečasův kabinet zástupcům odborů vytýká, že předčasně opustili dubnovou společnou schůzi na téma reforem a že v sobotu kompletní 15členná vládní sestava na představitele zaměstnanců marně čekala na Úřadě vlády.

Odbory kontrují tím, že o víkendu dostaly ještě před jednáním do ruky předběžné opatření o zrušení pondělní stávky. Odchod z dubnové schůze hájily tak, že je vláda obvinila z politizace a příklonu k levici – realizaci volebního programu ČSSD a KSČM premiér Nečas vytkl odborům naposledy v pondělí.

Nečas se Zavadilem si navíc vyměnili mediální přestřelku ohledně mobilních hovorů. Šéf ČMKOS nejdřív v pátek v přímém přenosu premiérovi vytýkal, že od něj měl slíbený hovor, který nepřišel. Nečas v úterý, opět před televizními kamerami, ukazoval zas novinářům, jak se Zavadilovi snaží marně dovolat.

Čtvrteční stávka má trvat 24 hodin a ochromí městskou dopravu v Praze, Brně, Olomouci, Opavě a ve Zlíně. Na celém území České republiky nebude fungovat železnice, v metropoli nepojede ani metro. Odboráři plánují i dopravní blokády. Původně chtěly odbory stávkovat v pondělí, to jim však městský pražský soud zakázal. Stávku prý oznámily moc pozdě.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs