STÁVKA V DOPRAVĚ - Stávka ve čtvrtek bude trvat 24 hodin - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

STÁVKA V DOPRAVĚ - Stávka ve čtvrtek bude trvat 24 hodin

12. června 2011, 13.48 | ČESKÁ REPUBLIKA | Stávka, která proběhne 16. června, bude trvat 24 hodin. Uvedl to předseda Odborového sdružení železničářů Jaromír Pejša Otázkách Václava Moravce. "Stávku svoláváme na čtvrtek a bude trvat 24 hodin," řekl Pejša a dodal, že bude delší než původně plánovaná stávka, která měla oficiálně trvat od 3.00 do 16.00.

 

Budou ji také provázet blokády, kterými hrozili odboráři již v souvislosti s pondělní stávkou.

"Blokády nebudou organizovány a budou živelné," pohrozil Dufek a dodal, že jich bude maximální počet. Původně podle Dufka odboráři chtěli zablokovat prostory u pražské Strakovy akademie, ale v důsledku sobotního vyhrocení situace se odboráři rozhodli stávku i blokády pojmout masivněji.

Akci v původním termínu odborářům zakázal předběžným opatřením Městský soud v Praze, který označil pondělní stávku a blokády za protiprávní.

Své rozhodnutí založil na tom, že stávka nebyla odborovou organizací písemně oznámena zaměstnavateli alespoň tři pracovní dny předem, jak vyžaduje zákon o kolektivním vyjednávání. Blokády pak podle soudu přesahují ústavou stanovené právo na stávku a stávka je podle něj v rozporu s dobrými mravy demokratické společnosti.

První náznaky o změně termínu stávky v dopravě pronikly na veřejnost v neděli dopoledne, kdy ostravští odboráři, kteří měli přijet podpořit stávkující do Prahy, oznámili, že akci ruší a nikam nejedou.

"Akci jsme odvolali, protože v pondělí stávka nebude. Stávku však plně podporujeme. Jakmile se dozvíme nový termín stávky tak, aby byl v souladu se zákonem, stávku stoprocentně podpoříme, i razantnější podobě," řekl Mediafaxu Pavel Hliněný z Regionální rady odborových svazů Moravskoslezského kraje. Podle informací z regionální rady měli do Prahy jet podpořit stávku ostravští horníci.

Poté čtvrteční termín potvrdili odboráři z Olomouce. "Stávka bude ve čtvrtek a Olomoucký dopravní podnik se k ní připojí," řekla agentuře Mediafax Josefa Bučková z Odborového svazu Dopravního podniku města Olomouc.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs