ODS se křesel ve vládě nevzdá - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

ODS se křesel ve vládě nevzdá

7. června 2011, 13.16 | PRAHA | Poslanci ODS trvají na svém stanovisku, že nikdo z jejích ministrů neopustí vládu. Po úterním jednání klubu informaci uvedla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Jednání klubu trvalo zhruba 45 minut.

 

Předseda vlády a šéf strany Petr Nečas seznámil poslance se současným stavem vyjednávání, ovšem podle Němcové se větší část jednání věnovala přípravě červnové schůze dolní parlamentní komory.

Ministři Ivan Fuksa a Alexandr Vondra (oba ODS), jejichž konec ve vládě VV požadují, se po jednání klubu nechtěli vyjadřovat. Vondra jen zakroutil hlavou, Fuksa řekl, že už se ke všemu vyjádřil. Na dotaz Mediafaxu, jestli bude ministrem ještě ve středu, uvedl jen: "Na takové spekulace nehodlám reagovat."

Strana Věci veřejné totiž podmiňuje své další setrvání ve vládě odchodem ministrů za ODS a požaduje v kabinetu čtyři ministerská křesla.

Klíčové jednání o budoucnosti Nečasova kabinetu se uskuteční v úterý ve formátu K6, za ODS se ho zúčastní premiér Petr Nečas a šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Jednání K6 mělo odstartovat ve 13. hodin, řekl Mediafaxu Stanjura.

Jasno v otázce dalšího fungování vlády chtějí mít ODS, TOP 09 i VV do odpoledního zahájení červnové schůze Poslanecké sněmovny. Na ní se bude hlasovat o vládních reformách - sociální, zdravotní či o změnách daně z přidané hodnoty kvůli penzijní reformě.

Poslanecký klub ODS vyjednavače této strany pro koaliční schůzku nijak nezavázal, potvrdil Stanjura. "Pan premiér shrnul pozici ODS, se kterou jsme chodili a se kterou půjdeme na dnešní jednání," uvedl šéf poslanců občanských demokratů. "Klub to plně akceptoval, takže žádný závazek ze strany klubu vůči vyjednavačům není," dodal.

Stanjura nechtěl předjímat, jaká křesla ve vládě by VV měly nově obsadit. Rozhodne to podle něj schůzka, která začíná v Poslanecké sněmovně ve 13 hodin. "Kdo jiný než poslanecký klub nebo vedení strany může vypovědět koaliční smlouvy," prohlásil směrem k jednání VV.

Na dotaz, zda mají občanští demokraté připravený krizový scénář pro odchod nejmenšího koaličního partnera z vlády, Stanjura řekl: "Jsme stranou, která má 20 let zkušeností, zažili jsme leccos. Určitě se proto se situací vypořádáme, ať dopadne jakkoliv."

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs