Pardubice připravují spolupráci s věznicí, odsouzení by mohli pomáhat s údržbou města - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

Aktuality

Pardubice připravují spolupráci s věznicí, odsouzení by mohli pomáhat s údržbou města

Pardubice připravují spolupráci s věznicí, odsouzení by mohli pomáhat s údržbou města

22. června 2026, 06.22 | Pardubice – Město a věznice aktuálně připravují memorandum, které by mohlo rozšířit zapojení odsouzených do prací ve prospěch města v oblastech jako je údržba veřejných prostranství nebo péče o městskou zeleň. „Chceme hledat smysluplné cesty, jak propojit potřeby města s resocializací odsouzených a dát lidem šanci vracet se po výkonu trestu zpět do běžného života jako plnohodnotní členové společnosti,“ uvedl primátor Jan Nadrchal.

 

Největší potenciál možného zapojení odsouzených souvisí s činnostmi, které patří do portfolia městských organizací, zejména Služeb města Pardubic. Věznice už teď nabízí odsouzeným škálu dobrovolných aktivit, které mají přínos pro chod celé instituce. „Aktuálně mají naplánováno vybudovat holubníky, kde by se odsouzení podíleli na údržbě zařízení a péči o zvířata a které by pomáhaly regulovat počet holubů ve věznici i v jejím širokém okolí. Jsem rád, že se podařilo navázat na iniciativu náměstkyně primátora Jiřiny Klčové, která tento projekt za město otevřela a podpořila jeho vznik,“ ocenil přístup vedení věznice primátor Nadrchal. „Práce mimo areál věznice však podléhá přísným pravidlům. Zapojit se do ní mohou pouze odsouzení s nenásilnou trestnou činností, kteří projdou posouzením odborné komise,“ upozornil ředitel Věznice Pardubice, plk. Jaroslav Rozsíval a dodal: „Pro město se zapojují do různých činností, například stěhovali vybavení bytů, nyní tyto byty malují, podíleli se na stěhování SPŠE a dlouhodobě pracují při úpravě valů zámku, vymalovali a následně uklidili prostory záchranné služby Vysoké Mýto.“

Součástí návštěvy byla také prezentace unikátního projektu Tichý oddíl, který pomáhá při resocializaci odsouzených. Program vychází ze zahraničních zkušeností, zejména z oblasti Skandinávie. Péčí lektorů teologů a prostřednictvím pobytu v tichu, sebereflexe, individuálních rozhovorů či meditace pomáhá účastníkům pracovat na změně životních postojů a převzetí odpovědnosti za vlastní jednání.

Zdroj: Tiskové oddělení města

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  

 » Charita  

 » Kraje  » Pardubický  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs