Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zdraví

1,5 milionu Čechů neumí odolat alkoholu

Ikona

6. dubna 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Pětina lidí v Česku svým pitím riskuje závislost. Každý dvacátý už bez alkoholu nemůže žít. Ukázal to celorepublikový průzkum, první svého druhu. Alkoholiků je v Česku čtyřikrát více, než se myslelo. Informace přineslo úterní vydání Mladé fronty Dnes. Podle velkého celonárodního průzkumu je v Česku na alkoholu závislých zhruba 550 tisíc lidí. Drtivá většina z nich se neléčí. Do nejrizikovější kategorie spadá 7,2 procenta lidí.

Stomatolog: Zubní pasta a kartáček nestačí

Ikona

31. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Češi si od roku 1989 sice zvykli chodit k zubaři 2X ročně, 60 % z nich ale vůbec nepoužívá zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Správné čištění zubů by ovšem mělo zahrnovat i použití těchto dentálních pomůcek, uvedl stomatolog David Urie. Téměř 80 % Čechů chodí dle průzkumu na preventivní prohlídky dvakrát do roka, přitom v roce 2008 navštěvovalo dvakrát ročně stomatologa jen 66 % Čechů.

Češi si neumějí čistit zuby

Ikona

30. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Češi si stále neumějí správně čistit zuby, tvrdí dentální specialisté. Mnozí lidé, podle průzkumu až 53 %, dosud netuší, že kromě klasického zubního kartáčku, existuje ještě mezizubní kartáček, dentální nit a ústní vody. Lidé si neuvědomují, že mezi jednotlivými zuby jsou mezizubní prostory, které běžný kartáček nevyčistí. Tam se právě hromadí zbytky jídla a zubní plak, který postupně ničí zubní sklovinu, dáseň i kost pod ní.

Pozor, v nemocnicích nejsou pacienti v bezpečí

Ikona

25. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Člověk v bílém plášti, kterého nikdo v nemocnici neznal, se lehce dostal až k postýlkám s novorozenci, jinde měl bez dozoru přístup na JIP nebo stál nad opuštěným vozíkem s léky s chorobopisy. V testu bezpečnosti propadlo šest nemocnic z devíti, píše ve čtvrtečním vydání deník MF DNES. Reportérka MF DNES v bílých kalhotách a plášti oznamuje, že ji posílá primář. Sestře v českobudějovické nemocnici to stačí.

Prodej padělků léků na webu stoupl o polovinu

Ikona

23. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Pravděpodobnost, že při koupi léků na internetu narazíte na padělek či na přípravek s nebezpečnými účinky, je vysoká. Podle šéfa Generálního ředitelství cel Pavla Novotného stoupl v loňském roce prodej padělků přes internet o 45 %. Píše o tom Mf Dnes. "Léky na potíže s erekcí, na hubnutí a anabolika," vyjmenovává šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš, které přípravky se na internetu načerno prodávají nejčastěji.

Nová nemoc: chorobná závislost na zdravých jídlech

Ikona

20. března 2010 - SVĚT | Zatímco lékaři varují před nezdravým životním stylem, založeném na přejídání a nedostatku pohybu, přibývá zároveň v civilizovaném světě lidí, kteří se tak urputně snaží jíst zdravě, až z toho onemocní. Píší o tom v sobotním vydání Lidové noviny. Odborníci mluví o novém druhu poruchy příjmu potravy, která se vyznačuje až chorobnou závislostí na takzvaně zdravých potravinách a panickém strachu z toho, že člověk sní něco nezdravého.

Nespavost může za obezitu, infarkty a cukrovku

Ikona

16. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Nedostatek spánku může u člověka významně zvýšit riziko cukrovky, mozkových příhod, infarktu nebo depresí a poruch imunitního systému. V Česku má problémy se spaním až 40 procent populace, třetina poruch je tak závažná, že vyžaduje léčbu, řekl v úterý novinářům neurolog Karel Šonka. Lidé velmi často bojují zs nedostatečně dlouhým spánkem.

Zdravotnictví se blíží bodu, kdy už nezvládne financovat kvalitní a dostupnou péči

Ikona

2. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Česko se ocitá na prahu svých možností zaplatit za zdravotní péči tolik, aby nebyla omezena její dostupnost nebo kvalita, shodli se v úterý na 99. Žofínském fóru náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr a prezident České lékařské komory Milan Kubek. Liší se ale v názoru na řešení situace. Podle Šnajdra totiž má stávající systém plateb do zdravotnictví vnitřní rezervy, které lze využít.

Čeští lékaři umějí předcházet mozkové mrtvici

Ikona

2. března 2010 - PRAHA | Lékaři v Nemocnici na Homolce představili novou metodu, jak předcházet mozkové mrtvici. Kardiologové voperují do srdeční přepážky speciální uzávěr, kterým zabrání opakování mrtvice, vysvětlila tisková mluvčí nemocnice Marie Fialová. "Jsme jedni z prvních ve východní Evropě, kteří mají toto zařízení k dispozici," řekl kardiolog Petr Kmoníček a dodal, že nový přístroj je bezpečnější a šetrnější k lidskému organizmu.

Žebříček nemocnic vede Brno

Ikona

25. února 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Chcete marodit v nemocnici, kde kolem vás budou běhat usměvavé sestry, natřásat vám polštáře a třeba vás držet za ruku, když vám bude hodně zle? Pak se nechte převézt do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, v Ostravě či v Plzni, píše o unikátním výzkumu mezi pacienty ve čtvrtečním vydání MF DNES. Lékaři jsou zase nejochotnější v Motole či v Praze na Homolce.

Kouření snižuje IQ – čím více kouříte, tím nižší IQ máte

Ikona

24. února 2010 - TEL AVIV | Testy inteligence provedené týmem izraelských vědců u více než 20 tisíc vojenských rekrutů ukázaly, že kuřáci mají nižší IQ než nekuřáci. Vědci navíc zjistili, že čím více někdo kouří, tím nižší IQ má, informuje ve středu agentura Reuters. Vědci k pochopení vztahu mezi kouřením a inteligencí provedli inteligenční testy u 20 211 osmnáctiletých branců izraelské armády.

Strana výpisu

... 133 ...