Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

VZP očekává větší zájem o druhé milostivé léto, první u ní využilo 14.000 lidí

Ilustrační fotografie

31. května 2022 - (ČTK) - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) očekává vyšší zájem dlužníků při opakované možnosti ukončení jejich exekucí, takzvaném milostivém létě. První příležitost na přelomu loňského a letošního roku využilo u VZP 14.000 lidí, tedy zhruba sedm procent dlužníků. Zaplatili asi 215 milionů korun a VZP jim odpustila penále 666 milionů korun, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání správní rady pojišťovny její předseda, poslanec Tom Phillip (KDU-ČSL).

Rada žádá vládu o opatření ke zmírnění dopadu růstu cen na lidi s postižením

Ilustrační fotografie

30. května 2022 - (ČTK) - Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) žádá vládu o opatření ke zmírnění dopadu zdražování energií a pohonných hmot na lidi s handicapem. Podle vedení rady jsou dosavadní vládní kroky pro ně neúčinné. O nastavení pomoci chce vedení NRZP s politiky jednat. Uvedlo to v prohlášení, které zaslalo ČTK. O kompenzace prudkého růstu cen energií rada žádala už v lednu. Poukazovala na to, že náklady nejsou schopni hradit třeba lidé, kteří potřebují k životu přístroje s vysokou spotřebou elektřiny. MInistr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dubnu řekl, že do měsíce předloží balíček kroků ke zmírnění dopadů zdražování na postižené. Návrhy zatím nezveřejnil.

Knihkupci a nakladatelé znovu žádají nulovou DPH na knihy

Ilustrační fotografie

24. května 2022 - (ČTK) - Svaz českých knihkupců a nakladatelů znovu žádá vládu o zavedení nulové sazby na knihy. Odvolává se na novou evropskou směrnici z letošního dubna, podle níž lze stanovit pro knihy a několik dalších komodit právě i nulové DPH. ČTK o tom za svaz informovala jeho ředitelka Marcela Turečková. Svaz proto napsal minulý týden dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS). Vyjádření premiéra ČTK zjišťuje. Na knihy se aktuálně uplatňuje DPH ve výši deset procent oproti základní sazbě 21 procent a snížené 15 procent.

Omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny projedná Sněmovna na příští řádné schůzi

Ilustrační fotografie

22. května 2022 - (ČTK) - Navrhované omezení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny po ruské vojenské invazi projednají poslanci na příští řádné schůzi. Mohli by se zabývat rovněž předlohou, která opět umožní části dlužníků splatit vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále. V návrhu programu schůze, jak jej projednal organizační výbor, je například i volba pěti členů Rady České televize. Schůze začne 31. května odpoledne a je plánována na dva týdny. S týdenní přestávkou pro jednání výborů by měla skončit v pátek 17. června.

Rakušan: Pomoc migrantům se začne vyplácet, získá-li třetina z nich práci

Ilustrační fotografie

14. května 2022 - (ČTK) - Pokud v Česku bude moci podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) pracovat zhruba třetina uprchlíků z Ukrajiny, díky odvodům pak pomoc státu migrantům přestane být prodělečná. Ministr to dnes řekl poslancům při představení strategie, jak chce vláda zvládnout uprchlickou vlnu z Ukrajiny, která třetí měsíc čelí ruské agresi. Do Česka kvůli tomu přišlo zhruba 340.000 běženců, část z nich se už však pravděpodobně vrátila na Ukrajinu. Opoziční ANO a SPD vládní kroky kritizovaly, diskusi o strategii Sněmovna po poledni přerušila.

Sněmovna neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin

Ilustrační fotografie

13. května 2022 - (ČTK) - Sněmovna dnes neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin. Zamítla návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu opozice, která chtěla slyšet, jak bude vláda situaci řešit. Před hlasováním mluvila jen pětice řečníků z hnutí ANO a z SPD s přednostním právem. Volali například po snížení daně z přidané hodnoty na potraviny a po omezení marží obchodních řetězců. Vystoupení trvala celkem přes dvě hodiny.

Firma Fjord Bohemia mění vlastníka, koupila jí investiční společnost IPC

9. května 2022 - V pátek šestého května došlo v prostorách sídla Invest & Property Consulting, a. s. (IPC) k podpisu smlouvy o akvizici českého tradičního zpracovatele ryb - Fjord Bohemia. Nový majitel, IPC tak realizuje strategický plán rozšiřování portfolia vlastněných firem do dalšího oboru.

Tým pro reformu penzí projednal podle MPSV snížení odvodů u částečných úvazků

Ilustrační fotografie

6. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - O plánovaném snížení odvodů u částečných úvazků jednala dnes skupina pro důchodovou reformu. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo práce. Od úlev na pojistném si resort slibuje větší zaměstnanost rodičů malých dětí, lidí po šedesátce či postižených, tedy také o něco větší příjem peněz na penze. Tým, který zřídil na začátku dubna ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), tvoří zástupci pětice koaličních stran a resortů práce a financí i ekonomové.

Havlíček vyzdvihl pomoc obyvatelům odpuštěním plateb za obnovitelné zdroje

Ilustrační fotografie

5. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - Spor mezi koalicí a opozicí o způsob zmírnění dopadů zdražení energií na obyvatele a firmy by mohlo podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) vyřešit odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Řekl to v debatě o návrhu programu dnešní mimořádné schůze dolní komory ke čtveřici předloh opozičního hnutí ANO na plošnou pomoc kvůli růstu cen plynu, elektřiny a pohonných hmot. Vládní koalice s plošnou pomocí nesouhlasí, dává přednost adresné.

Policie stíhá 15 lidí za krácení daní se škodou 80 milionů korun

Ilustrační fotografie

3. května 2022 - Praha 3. května (ČTK) - Policie obvinila 15 lidí, z toho sedm cizinců, z krácení daní se škodou zhruba 80 milionů korun. Pachatelé podle vyšetřovatelů vystavovali fiktivní faktury za zboží či služby v hodnotě do 10.000 korun, aby obešli systém kontrolních hlášení. Hrozí jim až desetileté vězení. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Údaje MF: Důchodový systém skončil v 1. čtvrtletí v deficitu 10,6 mld. Kč

Ilustrační fotografie

21. dubna 2022 - Praha 20. dubna (ČTK) - Systém důchodového pojištění skončil letos po prvním čtvrtletí v deficitu téměř 10,6 miliardy korun. Schodek je tak o miliardu vyšší než před rokem a zhruba o 6,5 miliardy vyšší než před dvěma roky, tedy v covidových letech. Příjmy z odvodů sice každý rok rostou, výdaje na penze se ale zvedají rychleji. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Výdaje letos rostou výrazněji. Po lednovém navýšení se kvůli prudkému růstu cen budou důchody mimořádně valorizovat od června a podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) případně pak ještě od října.

Strana výpisu

2 ...