Zeman: Vojáci z amerického konvoje nejsou okupační armáda - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Zeman: Vojáci z amerického konvoje nejsou okupační armáda

zdroj: archiv Metropolu

Liberec | Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s tím, aby byli vojáci amerického konvoje označováni za okupační armádu. Řekl to dnes při návštěvě Libereckého kraje. Poznamenal, že v souvislosti s konvojem musí...

 

bojovat s "antiamerickými blázny". Blížící se průjezd konvoje v posledních dnech vyvolal kontroverze, nesouhlasí s ním zejména komunisté a aktivisté názorově blízcí Rusku. Plánují proti němu protesty. Jejich odpůrci naopak chtějí vojáky vítat.
    Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s tím, aby byli vojáci amerického konvoje označováni za okupační armádu. Řekl to dnes při návštěvě Libereckého kraje. Poznamenal, že v souvislosti s konvojem musí bojovat s "antiamerickými blázny". Blížící se průjezd konvoje v posledních dnech vyvolal kontroverze, nesouhlasí s ním zejména komunisté a aktivisté názorově blízcí Rusku. Plánují proti němu protesty. Jejich odpůrci naopak chtějí vojáky vítat.
    "Zatímco v posledních měsících bojuji proti antiruským bláznům, tak k tomu v poslední době přibyl boj proti antiamerickým bláznům, protože blázni jsou rovnocenně rozprostřeni na obou stranách," řekl Zeman v souvislosti s americkým konvojem. "Nesouhlasím s tím, aby se americká vojska označovala jako okupační z toho prostého důvodu, že v minulém století jsme okupaci zažili již dvakrát a víme, jak vypadá," dodal prezident.
    Zeman zopakoval, že je proti jakýmkoli jiným vojenským základnám v Česku než českým. Poznamenal, že v minulém roce bylo podobných průjezdů několik a nikdo si toho nevšiml. "Jedině díky České televizi, která ten asi pětisetčlenný konvoj málem interpretuje jako Závod míru, neustále slyšíme v hlavních zprávách, kudy konvoj pojede," řekl Zeman.
    Americký konvoj bude čítat asi 516 lidí a 118 vozidel. Přes Česko pojede při přesunu z vojenského cvičení v Pobaltí na svou domovskou základnu v Bavorsku. Nyní je v Polsku.
    Proti jeho průjezdu Českem se postavili například komunisté, podle kterých nejde o průjezd, nýbrž o pobyt, a proto ho měla schvalovat Sněmovna, nikoli vláda. Byla tak podle nich porušena ústava. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s tím zásadně nesouhlasí, vše je podle něj v souladu s českými zákony. Proti konvoji také protestují různí aktivisté, podle nichž jde o demonstraci síly, která je zaměřena proti Rusku. Plánují proto protesty a demonstrace, vyhrožují i blokádou.
    Padla už také trestní oznámení z řad odpůrců konvoje i proti nim. Jeden z odpůrců viní premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a ministry obrany Martina Stropnického (ANO) a zahraniční Lubomíra Zaorálka (ČSSD) z vlastizrady a dalších trestných činů. Další oznámení míří proti sobotnímu shromáždění odpůrců konvoje. KSČM jako jeho pořadatel se podle jeho autorů dopustila přípravy propagace hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka. Zároveň se podavatel na magistrátu snažil neúspěšně dosáhnout zákazu shromáždění.
    S názory odpůrců nesouhlasí mnoho dalších skupin, které se naopak chtějí s americkými vojáky setkat a za jejich spojenectví jim poděkovat. "Zvedá se mi žaludek z posttotalitních zombie, kteří protestují proti průjezdu americké vojenské kolony na našem území," napsal třeba místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém profilu.
    Příležitost k setkání s Američany by měla být v každém z měst, kde budou vojáci přespávat. Záležet ale bude na čase příjezdu kolony. Největší šanci tak budou mít asi v úterý v Praze. Zájem o setkání mají lidé i v Liberci. Podle velitele 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany Radka Černého příležitost mít budou, asi ale krátkou. Řekl, že kvůli zájmu o konvoj se do služby dobrovolně hlásí někteří vojáci.
    Podle ministerstva obrany se loni přes území ČR uskutečnilo 131 podobných přesunů. Zúčastnilo se jich 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA.
    Některé z přesunů byly podobné i svým rozsahem. Mluvčí generálního štábu Jan Šulc na dotaz ČTK uvedl, že mezi větší loňské silniční konvoje patřil třeba přejezd belgických vojáků do vojenského prostoru v Boleticích. Bylo v něm téměř 300 lidí a 150 kusů techniky.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs