ČSSD: Výrok soudu na korupci nic nemění, TOP 09: šlo o zvůli - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

ČSSD: Výrok soudu na korupci nic nemění, TOP 09: šlo o zvůli

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, že tři exposlanci za ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, zřejmě nebudou souzeni, podle ČSSD nic nemění na tom, že v případu šlo o politickou korupci a že...

 

je z ní vinen bývalý premiér Petr Nečas (ODS). Řekl to šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska musí někdo za "zvůli" v případu nést odpovědnost. Pokud orgány činné v trestním řízení chybovaly, mají za to být odpovědné i podle názoru nynějšího lídra ODS Martina Kuby. Podle premiéra Jiřího Rusnoka si s politickým tlakem musí orgány justice poradit samy.
    "Rozhodnutí soudu naprosto respektujeme, soudní moc v naší zemi je nezávislá, čili bereme ho na vědomí. Jinak žádné stále živé kauzy v trestním řízení podle mě nám jako ústavním činitelům exekutivní moci nepřísluší komentovat, takže já to nijak komentovat v tuto chvíli nebudu," uvedl dnes po zasedání vlády Rusnok.
    Nejvyšší soud dnes vyňal trojici bývalých poslanců ODS z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, protože podle něj politické dohody a kompromisy učiněné poslanci v době jejich mandátu chrání imunita a nelze je trestat. Všichni budou zřejmě brzy propuštěni z vazby.
    Podle Kuby je pro demokracii nutné aby, stejně jako veřejnost čeká odpovědnost od politiků, se také orgány činné v trestním řízení naučily nést odpovědnost za své chybné kroky. Nynější lídr ODS připomněl, že tyto instituce mohou velmi hrubě zasáhnout do životů lidí, ať už vazbou či dlouhodobým mediálním poškozením jejich dobrého jména.
    "V tuto chvíli to znamená jediné, že trestná činnost se velmi pravděpodobně odehrávala, podle těch informací, které máme. Jenom ti poslanci, kteří se jí dopouštěli, nebudou za to s ohledem na absolutní imunitu postižitelní. To nic nemění na tom, že se jednalo o politickou korupci, a nic to nemění na tom, že z těchto důvodů měla dávno odejít vláda Petra Nečase," uvedl sociální demokrat Tejc.
    "Toto rozhodnutí rozhodně není žádným vyviněním Petra Nečase jako takového, ten zůstává vinen za politickou korupci, za to, co se dělo v naší zemi, ať už to tedy bude, nebo nebude stíháno, protože je evidentní, že se o politickou korupci jednalo," dodal předseda klubu největší parlamentní strany.
    Naopak bývalý ministr financí Kalousek, který v případu také vypovídal, prý nikdy nepochyboval o tom, že exposlanci za své jednání nemohou být stíháni. "Beru to na vědomí jako rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jen pevně doufám, že někdo bude volán k odpovědnosti za náklady, které s sebou ta vazba a náhrady za ni, které zcela jistě budou vymáhány, kdo za tyto náklady morální i finanční ponese odpovědnost," řekl v první reakci.
    Na další politický vývoj podle něj rozhodnutí vliv mít nebude. "Mělo by to znamenat, že to nesmí být zameteno pod koberec. Pokud byli výrazně poškozeni a na své svobodě omezováni lidé, kteří nesmějí být stíháni. A myslím, že u těchto dvou jmen to neskončí, tak někdo za tuto zvůli musí nést odpovědnost," dodal.
    Podle Rusnoka jsou orgány justice tlaku vystaveny velmi často a budou mu ze strany politiků vystaveny i nadále. Musí si s ním prý poradit samy, on se do toho nijak zapojovat nebude. Rozhodně k němu ale nebude přispívat.
    Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa rozhodnutí soudu překvapilo především rychlostí. "Nejvíc mě na tom překvapuje nikoliv to rozhodnutí, ale ta rychlost, protože jiní tady jsou ve vazbě déle než předpokládá trestní řád a jiní jsou rozhodnuti v termínech, které by mi byly sympatické pro všechny," řekl ČTK. Současnou politickou situaci to podle něj neovlivní.
    Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.
    Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě. V druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs