Henych: Kdybychom hlasy z prezidentských petic průměrovali, mohli nás nařknout, že jsme nesčítali - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Henych: Kdybychom hlasy z prezidentských petic průměrovali, mohli nás nařknout, že jsme nesčítali

zdroj: mediafax.cz

PRAHA | Ministerstvo mohlo být nařknuto, že nesečetlo chybné hlasy v podpisových arších prezidentských kandidátů, kdyby se rozhodlo je průměrovat, po čemž volají kritici. Obě možnosti jsou možné, řekl...

 

v nedělních Otázkách Václava Moravce ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych.

"Po válce je každý generál. Zvolený model, který vyústil v rozhodnutí ministerstva vnitra, je jeden ze zákona možných postupů, který jsme avizovali předem. My jsme dopředu nemohli vědět, jaké bude mít výsledky," uvedl v televizním pořadu Henych.

Eliška Wagnerová (SZ) souhlasí, že zákon není jasný a zřetelný, což dokazuje možná diference různých výkladů, jak postupovat při počítání hlasů. "Je ostuda celé republiky, že si neumíme nastavit ani tak důležitou legislativu, jako je zákon o přímé volbě prezidenta," doplnila.

"Při sčítání hlasů jsme se opravdu snažili najít každého podepsaného, i mnohdy nečitelná jména, zkoušeli jsme proto různé varianty jmen, které by mohly podpisu patřit," upřesnil postup kontroly petičních hlasů ředitel Henych.

Celý proces sčítání by ministerstvo vnitra podle jeho slov v tak rychlé době nemohlo stihnout se svými kapacitami, proto najalo zhruba 60 brigádníků, kterým zaplatilo za jejich práci 100 korun na hodinu (podle Henycha nízkou částku). Museli nejen prokázat schopnosti pracovat s výpočetní technikou, ale také podepsali slib mlčenlivosti.

"Zdůrazňuji, že tito brigádníci neměli možnost nikoho z petic přímo vyškrtnout. Pokud už našli nějaké nejasné jméno, které by podle nich mělo být vyřazeno, šlo toto jméno ještě k vedoucímu směny, k pracovníkovi ministerstva vnitra, který daný podpis překontroloval," upozornil Henych.

Ministerstvo vnitra po sečtení chybných hlasů na peticích prezidentských kandidátů vyřadilo z boje o Hrad Janu Bobošíkovou, Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého. Po odečtení chybných podpisů jim nezbylo potřebných 50 tisíc hlasů.

Bobošíková a Okamura si ještě rozmýšlí, zda se odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu či nikoliv. Dlouhý se nechal slyšet, že žalobu podá, protože výpočty rezortu vnitra jsou chybné.

Mnozí právníci, matematici, ale i velká část veřejnosti aktuálně postup ministerstva vnitra odsuzuje a považuje ho za nelogický. Ministerstvo se brání, že v tomto případě matematika nefunguje, postup je daný ze zákona a ten vnitro dodrželo.

 

 

zdroj: https://www.mediafax.cz

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs