Hejtman Josef Řihák: Předvolební sliby hodlám dodržet - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Hejtman Josef Řihák: Předvolební sliby hodlám dodržet

zdroj: archiv Metropolu

STŘEDOČESKÝ KRAJ | Ve středních Čechách bude další čtyřleté období vládnout ČSSD společně s KSČM. První nové zastupitelstvo se sešlo v úterý 20. listopadu a hejtmanem zvolilo sociálního demokrata MVDr. Josefa Řiháka...

 

Metropolu odpověděl na následující otázky. 


Koaliční jednání probíhala přes měsíc. Jak náročná byla?
Povolební jednání byla skutečně náročná, ale neprodlužovali jsme je záměrně. Naším cílem bylo sestavit krajskou vládu tak, abychom dodrželi sliby dané našim voličům a zároveň vyšli vstříc našim koaličním partnerům. Domnívám se, že se nám toto předsevzetí podařilo splnit. To, zda jsme koalici sestavili úspěšně, se skutečně dozvíme až u volebních uren za čtyři roky.


Do krajské vlády jste nakonec vstoupili s KSČM. Co od partnera očekáváte?
Očekáváme především seriózního a spolupracujícího partnera, který dodrží své slovo, tedy to, co jsme si při koaličních jednáních dohodli. Chci, aby kraj spravovali lidé, kteří chtějí dělat své kroky transparentně, kteří se nebojí dát najevo svůj názor a stát si za ním. Zároveň ale také naslouchat připomínkám jiných a přemýšlet o nich. V neposlední řadě doufám, že nám komunisté pomohou šetřit finance na těch správných místech. Beru je jako kontrolní a zároveň spolupracující hlas ve vedení kraje. 


Jaký postoj zaujímáte k opozici?
Bohužel ani s ODS ani s TOP 09 nebylo možné se během povolebních jednání rozumně dohodnout. TOP 09 odmítla jakékoliv vyjednávání okamžitě. ODS jsme podali pomocnou ruku a ještě v té době jsme věřili, že by dohoda s nimi mohla být možná. Jejich neustále se stupňující požadavky nás ovšem přesvědčily o opaku. Dohodli jsme se nakonec s komunisty a já věřím, že jsme udělali dobře. Rádi bychom totiž kraj vedli k efektivnějšímu hospodaření tak, abychom jeho zadluženost již nenavyšovali. Věřím, že díky mé mnohaleté zkušenosti s vedením města Příbram, které patří k nejméně zadluženým městům v našem regionu, se nám to podaří.

 

S jakými prioritami jdete do nového volebního období?
Především bych tímto rád poděkoval všem voličům a našim příznivcům. Zároveň bych rád jim i našim kritikům vzkázal, že i nadále chci pokračovat v sociálně-demokratickém duchu vedení kraje, jisté změny chystám, budou se týkat finanční politiky kraje v jistých oblastech. Chceme zefektivnit činnost Středočeského kraje, a tím i snižovat dosavadní zadlužení kraje. Předvolební sliby ale hodlám dodržet, například i nadále budeme proplácet tolik potřebné zdravotnické poplatky či žákovské jízdné. V neposlední řadě chci více zprůhlednit vedení kraje s ohledem na názory veřejnosti a starostů našeho regionu, kterým hodláme naslouchat a respektovat je. Jako hejtman Středočeského kraje chci svou funkci vykonávat zodpovědně, spolehlivě, upřímně a v souladu se svým nejlepším vědomím a svědomím. 
 

Co vzkazujete občanům Středočeského kraje?
Rád bych všem Středočechům vzkázal, kromě již zmíněných díků za přízeň a volební preference, aby se stali našimi partnery a pomohli nám tak spoluutvářet lepší Středočeský kraj. Ať se nebojí zaslat nám své připomínky a podněty, budeme se jimi zabývat a řešit je. Abychom občanům co nejvíce usnadnili způsob komunikace s krajem, rozhodli jsme se zřídit facebookové stránky kraje a zároveň facebookové stránky pro starosty našeho regionu https://www.facebook.com/StredoceskykrajStarostove
Dále bych chtěl našim spoluobčanům vzkázat, že udělám vše proto, aby si během celého našeho čtyřletého působení v krajské vládě mohli říct: Ano, volili jsme ČSSD, volili jsme správně!
 

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs