Josef Řihák se stal novým středočeským hejtmanem - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Josef Řihák se stal novým středočeským hejtmanem

zdroj: archiv Metropolu

STŘEDOČESKÝ KRAJ | Dnes, 20.listopadu 2012, byl většinou hlasů zastupitelstva zvolen hejtmanem Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD), který v této funkci vystřídal Zuzanu Moravčíkovou. Svůj hlas...

 

mu dalo 38 zastupitelů z celkového počtu 63 přítomných.  První hejtmanský projev opřel  Josef Řihák kromě poděkování voličům především o ujištění, že chce i nadále pokračovat v sociální politice, například proplácení zdravotnických poplatků a žákovského jízdného. Kraj chce vést transparentním způsobem tak, aby všechny jeho kroky byly pro veřejnost průhledné a tudíž lépe kontrolovatelné. Dále ubezpečil starosty a veřejnost, že bude více naslouchat jejich názorům a připomínkám a nebude tak podporovat politiku jednoho hlasu. Dalším bodem jeho projevu byla i nastavená dohoda s představiteli středočeské KSČM, kterým budou v Radě Středočeského kraje nyní patřit čtyři křesla. Podle nového hejtmana je tato spolupráce jediným možným a vhodným východiskem ze zdlouhavých povolebních jednání. Věří, že se tato koalice osvědčí i proto, že v radě zazní jiné než sociálně-demokratické hlasy. V neposlední řadě zmínil nový hejtman svůj cíl - zlepšit finanční politiku kraje tak, aby byla efektivnější, průhlednější a více spořivá. V závěru svého vystoupení poděkoval své předchůdkyni  Zuzaně Moravčíkové a předal jí kytici. Květiny od nového hejtmana obdržela i jeho maminka,která průběh celého zasedání zastupitelstva sledovala. 
Zastupitelstvu a veřejnosti bylo dnes také představeno nové složení Rady Středočeského kraje, která vzešla z povolebních koaličních jednání, jež byla završena tzv. „Dohodou o spolupráci klubů zastupitelů“. Mezi hlavní body tohoto ujednání patří především zrušení postu radního pro legislativu a zavedení nového resortu finanční kontroly. Tímto krokem se zvýší efektivita kontrol nad financemi. Náměstkem pro oblast finanční kontroly bude  Pavel Jetenský z KSČM. Finanční oblast pak bude spravovat Jiří Peřina, který byl doposud vedoucím ekonomického odboru krajského úřadu. Své místo neopustí náměstek pro regionální rozvoj  Marcel Chládek,  Milan Němec, kterému zůstává i nadále resort školství, s tím rozdílem, že se z radního stane náměstek. Komunistům přibude kromě finanční kontroly resort zdravotnictví, majetku a kultury. 
Nová Rada Středočeského kraje bude pracovat ve složení: hejtman Josef Řihák, lídr středočeské ČSSD, 
Jiří Peřina, ČSSD, radní, finance,  Marek Semerád, ČSSD, radní, životní prostředí, Zdeněk Syblík, ČSSD, náměstek hejtmana, sociální věci,  Marcel Chládek, ČSSD, náměstek, regionální rozvoj,  Milan Němec, ČSSD, náměstek hejtmana, školství, Miloš Petera, ČSSD, 1. náměstek hejtmana, doprava,  Pavel Jetenský, lídr středočeské KSČM, náměstek hejtmana, finanční kontrola, Jiřina Fialová, KSČM, radní, zdravotnictví, Pavel Hubený, KSČM, radní, majetek a  Zdeněk Štefek, KSČM, radní, kultura.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs