Senátor Kubera: Jak vyleštit značku ODS - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Senátor Kubera: Jak vyleštit značku ODS

zdroj: archiv Metropolu

TEPLICE | Z projevu předsedy senátorského klubu ODS, senátora a primátora Teplic Jaroslava Kubery na kongresu Občanské demokratické strany v Brně z 3. 11. 2012. Dobrý den. Říkám úmyslně dobrý den,...

 

protože to jsou dvě slova, která souvisí s kampaní ODS a s našimi životy vůbec. Za posledních 22 let jsem tato slova řekl možná stotisíckrát. V této volební kampani nejméně tolikrát, kolik hlasů jsem měl ve druhém kole senátních voleb. Jsou to dvě slova, která navazují kontakt, proti kterým se nedá bránit. Když někoho oslovíte, všimněte si, že skoro nikdo nezdraví. Vstoupíte do restaurace, do obchodů a nic. Že děti nezdraví,  to je  už zřejmě neučí, protože v noteboocích to není napsané na první stránce, kde by to mělo být. A je to velmi odzbrojující. Dokonce, i když pozdravíte cizího člověka, máte najednou pocit, že se znáte.  Když jdeme se ženou, tak mě také lidé zdraví a pak se vždycky dohadujeme „Ten znal tebe? Kdo to byl? Kdo to byl?“ „Já nevím.“ „Vždyť tě zdravil.“ „No to nevadí. Byl slušný, tak mě zdravil. Asi mě zná, ale já ho neznám. Tak se seznámím.“  To je důvod, proč jsem „Dobrý den“ používal jako jeden z největších a nejsilnějších argumentů ve své volební kampani a on opravdu fungoval. 
Druhou věcí vás asi zklamu. Tady bylo mnoho kritických projevů, ale můj projev vůbec, ale ani jedním slovem, takový nebude. Četl jsem totiž studii amerických vědců, kteří přišli na to, že k naštvání člověk spotřebuje  úplně stejné množství energie jako k dobré náladě. Tak jsem si říkal, to je přece zbytečné. Spotřebovat energii na dobrou náladu, je lepší, než být neustále naštvaný. A ono těch důvodů k naštvanosti je dnes hodně. Prostě těch negativních zpráv je přehršle. Já jsem jednou vzal všechny noviny a četl jsem jenom titulky. A měl jsem pocit, že bude nejlepší zajít za roh a zastřelit se nebo oběsit. Zkuste sledovat různé televizní stanice celý den a uvidíte, že večer určitě dobrou náladu mít nebudete. Proto začnu poděkováním. Především chci poděkovat voličům, protože ti to byli, kteří mě zvolili a já si toho nesmírně vážím. Potom bych chtěl poděkovat, paradoxně, Občanské demokratické straně, protože bez ní bych nikdy nedosáhl toho, co jsem si vysnil a čeho jsem chtěl dosáhnout, bez ní bych byl jednoduše nula.  Nevěřím na nezávislé kandidáty. Nevěřím na spasitele a zachránce, ať se jmenují veřejně nebo neveřejně, nebo Klub pro otevřenou demokracii, zavřenou demokracii nebo přivřenou demokracii. Protože oni nás nespasí. Je to možná jediná věta z projevu Petra Nečase, se kterou zásadně nesouhlasím. Žádní umělci, herci a spasitele nám nepomohou. Je logické, že v komunálních volbách mají největší úspěch lékaři a kdo jiný. Kdo jiný, komu jinému jsme vděčni, když nás něco bolí. Volí je všechny babičky, protože jim obvazující bércové vředy, takže oni jsou velmi populární a vyhrávají. Jistá vědkyně, jménem Syková, která porazila Tomáše Töpfera, byla do pátku uznávanou vědkyní a v pondělí se dostala na úroveň uklízečky, stačí si přečíst tabulku, kde jsou politici. Ona netušila, že se z víkendu stala najednou političkou. Tomio Okamura, už jako senátor stále říkal: „Ty politiky je třeba zavřít!“ Ale on je politik, ono mu to ještě nedošlo. Ono to Václavu Fišerovi nikdy nedošlo a dopadl, jak dopadl a Tomio dopadne úplně stejně. A já jsem mu to velmi v dobrém řekl, že ho nečeká žádný dobrý osud. Že už nebude žádný Aston Martin, ale že bude možná Roomster. Takže nevěřte na to, že když si dáme nějaká jakési rádoby nezávislé kandidáty, tak že budeme vyhrávat volby. Možná, že někdy můžou pomoci, ale standardní a dlouhodobé to určitě není. Vysvětlím hned a moc děkuji všem oblastním a místním sdružením, která mě delegovala. Dokonce někteří na prezidenta, mě to velmi potěšilo, ale všem jsem odpovídal stejně. Já zůstanu v Teplicích, kde jsem dostal 80% hlasů v 2. kole.  Jistě pochopíte, že já těm voličům nemůžu udělat za žádných okolností to, že bych jim teď řekl, já vám děkuju, ale odcházím. Že kdybych skutečně přijal nominaci a nedej Bože byl zvolen, tak bych nemohl věnovat Teplicím to, co jim věnovat musím a chci. To je jediný důvod. Mě stačí být v grémiu a to, co jsem se za pětkrát vyhrané komunální volby a třikrát vyhrané senátní naučil,  rád každému prozradím. Je to ostatně velmi jednoduché. Jen malá poznámka pro moderátory, aby se mě nepokusili zastavit, neboť já jsem se přihlásil jako primátor, senátor, předseda senátorského klubu a člen grémia a jak víte, čtyři krát pět je dvacet. Takže se vám velmi stručně pokusím v těch dvaceti minutách sdělit mé zkušenosti. 
Ale teď vážně. Hlavně sdělit to, co nás trápí nejvíc, a to je značka ODS. Značka ODS bývala značkou dobrou, dokonce jsme na klopách nosili ony odznaky s ptáčkem a dopadli jsme tak, že naši kandidáti se dnes stydí za tuto značku. Stydí se prostě za naše logo a tváří se jakože sice kandidují za ODS, ale vlastně v té ODS ani nějak nejsou. Mimochodem, nejvíce mailů jsem před volbami dostal na téma: Kdybyste opustil ODS, tak byste 100% vyhrál v prvním kole. A já jsem řekl, že ani za těchto okolností to prostě neudělám.  Pamětníci mají v paměti značku Fiat, to byla kdysi oblíbená vozidla, za totáče byla jenom v tuzexu, pak byl Fiat 124 – úžasné. Ona měla ta auta jednu takovou vadu. Strašně rezavěla. Dvě zimy a mělo to prolezlé blatníky. Ti technici ve Fiatu se na to zaměřili a dnes Fiat vám nezrezaví ani za dvacet let, ale vy už za tu dobu máte 5. auto. Takže ten lesk tomu Fiatu se už se nikdy nevrátil. Teď se pokouší s tou pětistovkou malinkou, tam možná úspěch zaznamená. Říkám to proto, že důvěra se lehce ztrácí. Ale strašně těžce získává. Je to úplně stejné jako se svobodou.  My o tom něco víme. My v Čechách jsme ji už mnohokrát ztratili. A my si jí nevážíme. Američan, ten je svobodou naopak úplně posedlý a velmi těžce nese, že socialismus pronikl i do Spojených států. A i tam se prosazují takové ty úžasné evropské myšlenky, jako že je skoro urážkou ženě otevřít dveře, protože by se jí to mohlo snad nějak dotknout a již budeme mít ve všech firmách 40% žen. U mě na radnici je to trošku problém, děvčata jsou tam velmi nervózní, protože je tam 90% žen a já teď budu muset vyrovnat kvóty. Ale já nechci! Já bych bez ženskejch byl mrtvej. Většina mých voličů jsou samozřejmě ženy. Protože když napíšu do svého magazínu babičkám, že jsem 50 let s jednou ženskou, tak se rozpláčou. A to tím víc, že je to pravda!
Takže analýza voleb stručně. U mě dobrý. A co vy? Zůstali jsme sice modrým ostrovem v rudém moři, ale nijak mě to netěší. Strašně těžko se s tím žije, když všude kolem vás teče oranžáda smíšená s kečupem a vy nevíte, jestli ta hráz vydrží nebo povolí.  Ke kampani bych chtěl říct asi tolik, co říkám už ODS 20 let, ale marně: Kampaň musí být pozitivní. Negativní kampaň nemá žádný smysl. Vyzkoušeli si to mnozí kandidáti. Ani jeden neprošel. Řeknu vám, jaká byla nejčastější věta ve volební kampani: „Ta ODS mě štve. Mám jí plný zuby.“ A moje odpověď byla vždycky stejná. „No to se máte. Teď si představte, jak štve mě, když tam jsem!“ A ta odpověď fungovala. Kupodivu najednou začala řeč, začali se bavit. A výsledek byl vždycky stejný. „A koho budete volit?“ po těch půlhodinových nadávkách. „Koho bych asi volil. No vás, ne. To dá přece rozum.“ 
A teď k navrhované změně stanov. Jejím cílem je zabránit tomu, aby volby orgánů ODS byly závislé na dohodách regionu. To vedlo v minulosti k tomu, že jak místopředsedové ODS, tak výkonná rada byli výsledkem voleb delegátů. Kromě toho extrémně početná výkonná rada se stávala radou nevýkonnou a neměla prakticky žádný vliv na řízení ODS. Pokud chce ODS prosazovat redukci státu na vládní úrovni, měla by začít v první řadě u sebe. Praktická věc je ta, o čem se vede diskuse, zda opravdu potřebujeme tolik místopředsedů.  Myslím, že je to zbytečné, že výkonná rada by měla mít 14 členů, kolik je regionů.  Každé regionální sdružení může navrhnout jednoho až tři kandidáty a kongres ODS zvolí jednoho člena výkonné rady a jednoho náhradníka, proto, aby se nestávalo, že někdo nemůže, je nemocný.  Složitější je to s místopředsedy, kde bych navrhoval jednoho. Ideální by bylo, kdybychom měli prvního místopředsedu placeného, bez jakýchkoli ambicí na nějaký ministerský či poslanecký post. To je ideální stav, který teď nenavrhuji. Tam ještě nejsme. Mně by pro začátek stačilo, abychom snížili počet místopředsedů tak, aby grémium bylo funkční, ale na druhou stranu abychom zamezili oněm hospodským a pokoutným dohodám „Zvolte nám Ferdu a my vám zvolíme Merdu“. A my pak jako delegáti se nestačíme divit, koho že nám to zvolili. Přemýšlejte o tom.  Poslední, co bych chtěl říct, je zmínka o krajích. Byl jsem proti nim vždycky. Ostatně ODS nikdy nebyla příznivcem vzniku krajů. Stejně tak jako nikdy nebyla příznivcem přímé volby prezidenta a věděla, proč to dělá. Teď se ukazuje, k jakým to vedlo důsledkům, kam až jsme se s tou prezidentskou volbou dostali. A moje největší ambice je, aby se do ústavy dostala kouzelná slova, že přenesenou působnost hradí stát. Protože on si jí objednal a tím ušetříme miliardy. Protože kdo si vymýšlí a neplatí, ten si bude vymýšlet do nekonečna. Kdo si vymýšlí a platí, bude velmi, velmi skromný. Není to diskuse na příští týdny, ale dlouhodobá diskuse, zda se k tomu nevrátit a v nějaké modifikované podobě tu státní správu od samosprávy oddělit. Protože to co, se chystá pod různými neziskovými organizacemi, kde my ustupujeme až úplně do rohu a dokonce ze státního rozpočtu platíme lidi, kteří nám blokují dálnici D8 za naše peníze, za peníze daňových poplatníků, to mi přijde úplně neuvěřitelné. Druhá věc je: Odkryjme jejich karty, ony nejsou vždycky tak čisté, jak vypadají.  Nebudu jmenovat tu organizaci, abych se nikoho nedotkl, která měla internetové stránky přesně do minuty, dokud tekly evropské peníze. Druhý den poté, co skončil ten grant, stránka zmizela.  Měli bychom se zabývat tím, ak to udělat, abychom  značku ODS zase vyleštili, abychom se za ní nemuseli stydět. 

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs