Nečasova absence na interpelacích je vrcholem arogance, myslí si opozice - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Nečasova absence na interpelacích je vrcholem arogance, myslí si opozice

zdroj: mediafax.cz

PRAHA | Premiér Petr Nečas (ODS) nepřišel ve čtvrtek do Poslanecké sněmovny na ústní interpelace, podle opozičních zákonodárců tak pohrdá sněmovnou. Poslankyně Kateřina Konečná (KSČM) ho...

 

označila za neschopného, podle poslance Ivana Ohlídala (ČSSD) pak premiér jedná arogantně.
 
"Vážený nepřítomný pane premiére, vaše pohrdání tímto orgánem dosáhlo poměrně velkého vrcholu," řekla Konečná, která upozornila na to, že premiér nebyl na interpelacích ani ve čtvrtek ráno. Ráno jednala vláda, kterou premiér svolal místo obvyklého středečního termínu na čtvrtek. Takové jednání je podle ní vrcholem nevkusu. Poslankyně se chtěla Nečase zeptat, proč nepodepsal během pěti měsíců smlouvu o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Ruskem a kdy tak hodlá učinit.
 
Poslanec Ivan Ohlídal vzpomínal na léta, kdy Nečas působil na Přírodovědecké fakultě J. E. Purkyně v Brně. "Byl to velmi slušný člověk, bohužel se velmi změnil," řekl o premiérovi. Ohlídal kritizoval Nečasovu aroganci, kterou předváděl již ve středu, když se hlasovalo o církevních restitucích, stejně jako ve čtvrtek, kdy nepřišel mezi poslance. "Koalici se včera podařilo rozbít poslední zbytky politické kultury, která ve sněmovně existovala," uzavřel poslanec. Na "asociální politiku státu", zejména na konsolidační (slovy opozice zdražovací) balíček a právě na restituce, se premiéra zeptat nemohl.
 
"Premiér se nedostavil, asi je unaven po oslavách svého včerejšího úspěchu," začal svůj proslov poslanec Ladislav Šincl (ČSSD). Podle něj premiér dokázal přemluvit tři poslance své strany, aby složili před hlasováním o konsolidačním balíčku mandát, metodou pozitivní motivace. "Kdo se vzpíral podpořit daňový balíček, toho odstranil. Koupil si LIDEM, asi i na ně použil svou metodu pozitivní motivace. Nebojím se říct, že je to druh politické korupce," poznamenal opoziční zákonodárce, který dále upozornil na to, že koalice stojí na hlase zatím nepravomocně odsouzeného poslance Romana Pekárka (ODS).
 
Do nepřítomné Karolíny Peake se pustil poslanec Jiří Petrů (ČSSD). "Vicepremiérka vlády pro boj s korupcí pořád říká, že jednou z jejích nejdůležitějších zásad je, že chce transparentní veřejnou sféru. Včera mě konsternovala. Stojí za uskupením, které neprošlo volbami, nemá mandát od občanů. Restitucím vzdorovala, dokud jí Nečas nenabídl novou koaliční smlouvu a změnu jednacího řádu, aby mohla mít poslanecký klub. To naší politické kultuře opravdu neprospívá. Radši zrušme její funkci a pomůžeme rozpočtu," řekl.
 
Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) se snažil rozhořčené poslance uklidnit, nabádal ke zklidnění jejich hlasů. "Mluvme klidnějším hlasem, premiér tu není, křičíme sami na sebe. Jsme rozhořčení, ale naše uši už něco zažily, 'přiměřeně' rozhořčeně pojďme mluvit," apeloval na členy dolní parlamentní komory.
 
Kvůli Nečasově absenci skončily ústní interpelace na premiéra dříve, než se očekávalo, poslanci pokračovali s interpelacemi na členy vlády. Protože se nedostavil ani ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ani vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), mnoho slov "vyslali" poslanci k prázdnému řečnickému pultíku. Naopak odpovídat poslancům přišli ministři Pavel Blažek (ODS), Leoš Heger (TOP 09) a Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs