ČSSD: Za schválením restitucí není legislativní proces, ale zákulisní kšeftaření - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

ČSSD: Za schválením restitucí není legislativní proces, ale zákulisní kšeftaření

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Sociální demokraté podají stížnost k Ústavnímu soudu kvůli způsobu, jak se v noci ze středy na čtvrtek ve sněmovně hlasovalo o církevních restitucích. Nesouhlasí ani s podobou zákona, protože...

 

dává peníze i těm církvím, které vznikly po roce 1948, řekl ve čtvrtek místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
 
"Bitva na Bílé Hoře připadá na 8. listopadu a mně přijde symbolické, že hlasování o církevních restitucích se odehrálo ke stejnému datu. Jestli tehdy dostala církev obrovský majetek, tak dnes se rozhodlo o stejném přesunu majetku. Pozoruhodné je i to, že rokování se odehrálo 7. listopadu, na výročí bolševické revoluce. Ten způsob byl totiž bolševický. Nehrálo roli, co jsme říkali ve sněmovně: že je tam nerovnost vůči ostatním restituentům, že se prolamuje hranice 1948. Nikdo na to nereagoval," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek na čtvrteční tiskové konferenci.
 
Dodal, že celé středeční jednání a hlasování ukazuje, že o zákonech nerozhoduje legislativní proces, ale zákulisní kšeftování.
 
"Najednou plamenně vystoupí s obhajobou vlády Josef Dobeš, pravděpodobně kvůli příspěvku, co dostane na svou stranu sportu. Karolína Peake také obrátí, protože dostane přislíbeno, že se změní jednací řád a její strana LIDEM bude mít poslanecký klub. Do toho Roman Pekárek, který všude vykládá, že v jeho zatím nepravomocném odsouzení za korupci panuje nejasná důkazní situace. Jak se tu rozhodovalo o daních, penzijní reformě a restitucích, je ostuda parlamentního systému. Odešli jsme, protože rozhodují zákulisní obchody, ne to, co se říká u pultíku. Jakeš si taky myslel, že může dělat cokoli. Tohle napíná strunu přespříliš, tady se jen předstírá, že se přijímají zákony, ale jsou za tím kšefty. Stydím se za to, co se tu včera stalo," zdůraznil Zaorálek.
 
"Vláda potřebovala sto dva hlasů, aby zákon prošel. Ty dva klíčové dali poslanci Jaroslav Škárka a Roman Pekárek, dva zatím nepravomocně odsouzení za korupci. Ještě se nikdy nestalo, aby přesun majetkových hodnot přes sto miliard korun, což zavazuje stát a daňové poplatníky na dvacet třicet let, schválila tak těsná většina a navíc lidmi odsouzenými za korupci. Toto je největší memento za vládou Petra Nečase," zhodnotil předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc středeční zasedání sněmovny.
 
"Vládní koalice si užije pár měsíců a skončí, rozhořčení lidí musí být obrovské. Na kongresu si řekli, jak chtějí být srozumitelní. Podle mě to, co se stalo včera, tedy rozhodně srozumitelné bylo," míní Zaorálek.
 
Tejc doplnil, že strana proto podá stížnost k Ústavnímu soudu. Má k tomu tři důvody.
 
"Není normální, aby restituenti v 90. letech dostávali násobně menší kompenzace za majetek, který jim nebyl vydán. Církve dostanou mnohem více, než kdyby se k nim stát choval jako k jiným občanům. Takže tady neplatí rovnost před zákonem," vysvětlil Tejc.
 
Druhá věc, která ČSSD vadí, je procedurální pochybení.
 
"Několikrát jsme ve středu navrhovali, aby se jednání o restitucích odložilo do chvíle, než se právníci vyjádří k obsahu zákona. Jednání včera nemělo proběhnout, nemělo se hlasovat, je to překročení legitimních postupů. Náš odchod ze sálu byl symbolický, ale podstatný," řekl.
 
Navíc podle něj dochází pod rouškou restitucí k přesunu majetku konkrétním církvím, není to vrácení k původnímu stavu. "Dáváme peníze institucím, které vznikly po roce 1989. Apoštolská církev má dostat miliardu, celkem je tam takových církví šest. Co je to za vyrovnání? Je to jen majetkový přesun, ne restituce," uzavřel.
 
Návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi schválila ve čtvrtek Poslanecká sněmovna, když hlasy 102 koaličních poslanců přehlasovala Senát. Zákon má napravit majetkové křivdy a církevním společnostem navrátit majetek zabavený po roce 1948.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs