Z projevu místopředsedy ODS JUDr. Jiřího Pospíšila na kongresu ODS - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Z projevu místopředsedy ODS JUDr. Jiřího Pospíšila na kongresu ODS

zdroj: archiv Metropolu

BRNO | Dovolte mi říci několik tezí k současné situaci v ODS, ale také to, kde vidím východiska. Výsledek v krajských a senátních volbách byl největší prohrou ODS v historii. Je sice pravda, že strana, která má...

 

vládní odpovědnost, většinou prohrává regionální volby. Kladu si otázku, jak velká může být tato prohra, jak velká prohra je ještě přijatelná, když ztrácíme nerozhodnuté voliče a když přicházíme o své voličské jádro, když se děje něco, že nás opouštějí naši kmenoví voliči. Výsledek voleb je o tom, že naši věrní voliči nepřišli k volbám. Od minulých voleb v roce 2008 jsme ztratili 350 tisíc voličů. 
Musíme proto analyzovat výsledky této historické prohry a hlavně si říct, co dál. Celý srpen, září a začátek října jsem se věnoval permanentní diskusi s plzeňskými občany a poslouchal jejich připomínky, názory a nářky. Stejně, jako již říkali mí předřečníci, důvodů, proč se od nás voliči odklonili, je celá řada. Nejsem tu od toho, abych popisoval všechny, to nechme odborným analytickým studiím, kterými by se nové vedení ODS mělo zabývat. Dovolte mi ale zmínit dva důvody, které považuji za klíčové. 
Tím první důvodem je pravicově orientovaný plzeňský volič, který mi před volbami odpověděl: „Vždycky jsem volil ODS, tentokrát k volbám nepůjdu. Nemám důvod vás volit. Nemám pocit, že pro mě něco děláte“. To je mimořádně silný hlas. Musíme se zamyslet nad tím, nakolik naše vláda, která podle mého názoru dělá pozitivní reformy zvlášť v oblasti fiskální politiky, dokáže svoje kroky veřejnosti vysvětlit. Dovolím si navrhnout odpověď: Není to třeba proto, že jsme nezvládli státní maturity, není to třeba proto, že jsme dostatečně nevysvětlili vysokoškolskou reformu, nesdělili jsme, jak to bylo se školným? Neuměli jsme vysvětlit, že vládní odpovědnost za rezort školství neměla ODS, ale Věci veřejné. A tak bych mohl vzít jednu cílovou voličskou skupinu po druhé – rodiny s dětmi, pracující důchodci, podnikatele… I zde bychom našli důvod, proč nás voliči nešli volit. Měli bychom proto odborně zanalyzovat naše typické voličské skupiny a zamyslet se nad tím, proč nás nevolily. Myslím, že to je mimořádně důležitá věc. 
Druhým důvodem je důvěryhodnost, zde na kongresu často skloňované slovo. Ztratili jsme ji. Bohužel nám lidé nevěří, že pro ně chceme něco dělat, že nesledujeme jenom své partikulární zájmy. To není problém jednotlivce, to není problém vedení, to je problém celé strany. I ostatní demokratické parlamentní strany prožívají krizi důvěry. Je to nebezpečné a nesmíme to podcenit. Pokud to podceníme a budeme dělat, že se nic neděje, může se stát, že tato krize přeroste do celého politického systému. Proto musíme vyhodnotit důvody, proč nejsme důvěryhodní a pokusit se důvěryhodnost obnovit. Bude to hodně obtížné. Důvěryhodnost, tato zvláštní esence, alchymie namíchaná z racionálních i iracionálních pocitů, se obtížně nachází a obtížně obnovuje. Nesmíme se zapouzdřit. Musíme se zamyslet nad tím, zda vtáhnout do ODS lidi, kteří se osvědčili v občanském a profesionálním životě, ale nemají čas permanentně vysedávat na schůzích. Zapouzdření je podle mého názoru velkým problémem. Souhlasím s těmi, kteří říkají, že je třeba ho rozbít. Je třeba nalít si čistého vína, i když je kyselé. Je třeba si říci, že naše nedůvěryhodnost je spojená s mnohými skandály, ať již reálnými nebo virtuálními. Žijeme ve virtuálním světě médií. Budeme muset k vlastním problémům přistupovat s větší pokorou a senzitivitou a snažit se je řešit. Politika není spravedlivá disciplína. 
Závěrem bych chtěl říci, že jsem přesvědčen o tom, že přes všechny problémy, které jsem tu popsal, je třeba zachovat tuto vládu. Pokud tato vláda padne, nastane chaos a přiblížíme se k předčasným volbám. Musíme zabránit nástupu komunistů a socialistů, kteří se dnes objímají na krajích a vytvářejí koalice. Musíme udělat všechno pro to, aby pravicová vláda přežila, ale současně, aby změnila svůj styl politiky, aby pravicový volič měl opět důvod nás volit. Potom jsem přesvědčen, že máme šanci vrátit se na výsluní a v parlamentních volbách uspět. Náš volič od nás neutekl, pouze nás chtěl vytrestat, a proto tentokrát nešel k volbám.  Udělejme revizi programu, zvolme to nejlepší vedení.   Pokud to neuděláme a odjedeme odtud s pocitem, že se tak moc neděje, pak se velmi obávám, že budeme mít stejný osud, jako měla na Slovensku tehdejší vládní SDKÚ-DS, tahoun reforem. Je sice ještě parlamentní stranou, ale říjnové průzkumy jí dávají už pouze 4,8 %preferencí. Udělejme revizi z hlediska obsahu a stylu politiky, ať nás nestihne podobný osud.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs