Obraz Toyen se v aukci prodal za 28,5 milionu, Havlova malba koně za tři miliony - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Obraz Toyen se v aukci prodal za 28,5 milionu, Havlova malba koně za tři miliony

ilustrační fotografie

9. května 2022, 09.24 | (ČTK) - Obraz malířky Toyen z roku 1951 s názvem Vidím, že má bílá stránka zezelenala se na dnešní aukci výtvarného umění v Praze prodal za 28,5 milionů korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena byla více než čtyřikrát nižší, pořadatelé ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery ji stanovili na šest milionů korun. Jde tak o nejdražší umělecké dílo Toyen z poválečného období prodané na území ČR, sdělila ČTK za organizátory dražby Kateřina Sokolová.

Vůbec nejdráže prodaným obrazem této avantgardní autorky na českých aukcích je od loňského dubna obraz Cirkus z 20. let minulého století, za který nový majitel zaplatil konečnou cenu 79,56 milionu korun. Je na druhém místě v žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR za obrazem Divertimento II Františka Kupky, který se prodal za 90,24 milionu korun.

Olej nazvaný Vidím, že má bílá stránka zezelenala, který pochází z pařížského období Toyen, zůstával dlouho v soukromé sbírce. Dnes se poprvé prodával v aukci. Jeho význam dokládá i fakt, že název obrazu byl použit na parte této surrealistické malířky.

Nového majitele má i zřejmě jediná malba bývalého českého prezidenta Václava Havla, vytvořená technikou akrylu na dřevěné desce. Za obraz z roku 1982 nazvaný Bílý kůň ve vesmíru zaplatil včetně přirážky přes tři miliony korun. K obrazu bylo přiloženo potvrzení pravosti psané Václavem Havlem, které je ze dne 3. března 2011, tedy téměř 30 let od vzniku díla a několik měsíců před úmrtím bývalého prezidenta a disidenta.

Olej Alfonse Muchy s názvem Sváteční portrét z druhé poloviny 20. let 20. století se vydražil za 7,26 milionu korun. Vyvolávací cena díla byla pět milionů. Na stejné ceně startoval i velkoformátový olej Emila Filly Baletka s květinami z let 1947 a 1948, který se prodal za konečnou cenu 8,7 milionu korun. Malíř na něm zachytil přítelkyni, sólistku Národního divadla.

"Za světový aukční rekord 2,360.000 Kč se také prodaly díla Tahiťanky od Maxima Kopfa a olej Tvar od Oty Janečka z roku 1962, který dosáhl částky 1,880.000 Kč," uvedla Sokolová.

Dražba se konala v novém sídle pořádající galerie v pavilonu Expo 58 v Letenských sadech, prodalo se přes 90 procent aukčních položek.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality

 » Kultura

 » Kraje  » Praha