Na důchodovém pojištění Češi zaplatí mnohem více, než dostanou nazpět v penzi - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

Na důchodovém pojištění Češi zaplatí mnohem více, než dostanou nazpět v penzi

25. května 2011, 09.04 | ČESKÁ REPUBLIKA | Většina lidí narozených po roce 1965 zaplatí na důchodovém pojistném více, než v důchodu - po očištění od růstu cen - získá od státu nazpátek. Vyplývá to ze studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu, vedeného Janem Švejnarem. Píší o tom středeční Lidové noviny (LN).

 

Takzvaná malá penzijní reforma, kterou vláda letos přijala v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu ve sporu o příliš rovnostářské důchody, situaci dále zhorší. Studie uvádí modelové příklady lidí s průměrnou mzdou narozených v roce 1975. Čech zaplatí na penzijních odvodech dvaapůlkrát více, než mu stát v důchodovém věku vyplatí. Polák a Maďar s průměrnou mzdou zaplatí méně než dvojnásobek, Slovák asi jedenapůlnásobek.

Podobně vychází srovnání také v případě žen. Letos 36letá Češka po reformě zaplatí dvakrát více, než v důchodovém věku od státu dostane. V mnohem lepší pozici jsou Slovenky a Maďarky, které naopak od státu získají víc peněz, než státu odvedly.

Tématické zařazení:

 » Finance  

 

 

 

ORLEN Jobs