Armáda bude nakupovat bez prostředníků, ušetřit chce miliardy korun - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

Armáda bude nakupovat bez prostředníků, ušetřit chce miliardy korun

29. března 2011, 15.40 | PRAHA | Česká armáda chce vynechat z nákupů vojenského materiálu prostředníky a ušetřit tak až miliardy korun. Umožní to novela zákona o obchodu s vojenským materiálem, která dává státu právo jednat přímo s dodavateli, a nový Národní úřad pro vyzbrojování, řekl v úterý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

 

Národní úřad pro vyzbrojování (NÚV) by měl fungovat od roku 2012. Pro ministerstvo obrany má zajišťovat například nákupy zbraňových systémů, munice, speciálního vybavení nebo IT techniky. Především má ale nový úřad omezit vliv prostředníků.

Postup bude takový, že úřad pro vyzbrojování nejprve zhodnotí požadavek armády na dodávku vojenského materiálu či vybavení a následně osloví přímo dodavatelskou firmu. Jestliže ministerstvo obrany společně s vládou nákup posvětí, úřad bez prostředníka obchod dokončí. Podle ministerstva obrany by tak mohla armáda nakupovat až o desítky procent výhodněji.

Posvítit si chce ministerstvo obrany i na nákup vybavení kanceláří. Nezřídka se totiž stávalo, že ceny vybavení kanceláří se výrazně lišily. Například rozdíly v cenách nakoupených ledniček nebo scannerů se pohybovaly v řádech desítek tisíc korun. Ministerstvo chce proto nákupy sjednotit. Generální sekretář ministerstva obrany Jana Vylita v úterý sdělil, že sjednocením zakázek může stát ušetřit při nákupu nábytku až 32 procent, u elektroniky 18 a potravin 14 procent dosavadních nákladů.

Vyřazení prostředníků z nákupů vojenské techniky a vybavení umožní novela zákona o obchodu s vojenským materiálem, kterou ve středu projedná vláda Petra Nečase (ODS). Novela ruší povinnost ministerstva obrany nakupovat vojenský materiál ze zahraničí přes české prostředníky. V případě, že bude novela schválena, může stát nakupovat přímo od výrobců.

V souvislosti s omezením prostředníků při armádních nákupech vypracovalo ministerstvo obrany přehled uzavřených obchodů přes hlavní prostředníky mezi roky 2004 a 2010. Armáda nakoupila v těchto letech přes prostředníky vybavení za 14 miliard korun. "A při marži deset procent by tak bylo možné uspořit 1,4 miliard korun," myslí si Vondra. Zároveň ministr přiznal, že úspory mohou být ještě větší, protože marže některých firem dosahovaly i několika desítek procent.

Ušetřit chce ministerstvo obrany i využíváním služeb alianční agentury NAMSA (NATO Maintenance and Supply Agency), která má na starosti nákup armádního vybavení. Česko by si tak mohlo pořídit levnější zbraně nebo výstroj. "Dosavadní nákupy České republiky přes tuto agenturu představovaly spíše drobky, ale pro tento rok už počítáme s většími nákupy," uvedl Vondra. Hlavní výhodou agentury NATO je centralizovaný nákup, NAMSA si navíc neúčtuje žádnou provizi.

Tématické zařazení:

 » Finance  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs