Povinná úspora na penzi - 3 procenta z platu - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

Povinná úspora na penzi - 3 procenta z platu

Ikona

20. ledna 2011, 09.00 | ČESKÁ REPUBLIKA | Poprvé od roku 1989 si budou muset lidé pod čtyřicet posílat část povinných odvodů sociálního pojištění na soukromý účet. Podle návrhu ministra práce Jaromíra Drábka se má v roce 2012 začít na třech procentech příjmu. Informace přineslo čtvrteční vydání Lidových novin (LN). Člověk s průměrným platem by si tak za rok poslal na soukromý účet 8640 korun. V roce 2015 by se pak odvod na privátní účet zvýšil na čtyři procenta a v roce 2018 na pět procent.

 

Roční vklad u toho, kdo pracuje za průměrný plat, což je nyní necelých 24 tisíc měsíčně, by tak stoupl na 11 520 a později až na 14 400 korun ročně.

Lidé mezi 40 a 50 lety by se pak pro vyvedení části povinných plateb na soukromý účet mohli na rozdíl od mladší generace rozhodnout dobrovolně.

Drábkův startovní návrh se může ještě změnit. Velké zásahy se ale nečekají, protože na této části reformy se všechny tři koaliční strany až na detaily shodují. Ve volebních programech měly možnost vyvázat si 4 procenta povinných sociálních plateb na vlastní účet.

Ikona

Tématické zařazení:

 » Finance  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs