Finance
Senát USA: Apple využívá zahraniční firmy, aby se vyhnul placení daní
zdroj: the-digital-reader.com
Washington | Americká společnost Apple, která je považována za nejhodnotnější firmu světa, využívá síť dceřiných firem umístěných v Irsku, aby se v USA vyhnula placení daně z příjmu v řádu miliard dolarů...
Vyplývá to ze zprávy, kterou vypracoval stálý vyšetřovací podvýbor amerického Senátu. Postup Applu je legální a využívá jej řada dalších nadnárodních firem, zákonodárce jen zarazilo, že Apple si pro tyto účely vytvořil až příliš složitou síť firem.
Apple již dříve uvedl, že daňové triky nevyužívá. Síť firem, kterou ke snížení daňové povinnosti vytvořil, však vedla zákonodárce k tomu, že zpochybňují účinnost amerického daňového systému. "Platíme veškeré daně, které dlužíme. Do posledního dolaru. Nejsme závislí na daňových tricích," řekl dnes v Senátu generální ředitel Applu Tim Cook. Upozornil, že Apple zajišťuje práci pro 600.000 lidí a že je největším plátcem daní ve Spojených státech. Apple podle Cooka dodržuje americké daňové zákony, které však vyžadují "výrazné zjednodušení".
Apple podle senátní zprávy ze své celkové hotovosti 145 miliard USD (asi 2,9 bilionu Kč) drží v zámoří asi 102 miliardy USD. Irská dceřiná společnost Applu v roce 2011 vydělala 22 miliard dolarů, ovšem na daních zaplatila jen deset milionů USD. Senátor John McCain podle agentury AP upozornil, že Apple je sice největším plátcem daní v USA, ale patří také mezi největší firmy, které se placení daní vyhýbají.
Irsko dnes reagovalo na zprávu oznámením, že není odpovědné za nízké daně, které Apple platí. "To není problém, který vychází z irského daňového systému," prohlásil v rozhovoru na rozhlasové stanici RTE náměstek předsedy vlády Eamon Gilmore. "Jsou to problémy, které vycházejí z daňových systémů v jiných jurisdikcích a je to problém, který je třeba řešit nejprve v těchto jurisdikcích," dodal.
Daňová strategie Applu je v USA středem pozornosti v době horečnaté debaty o tom, zda a jak zvýšit příjmy státního rozpočtu. Mnoho amerických demokratů se domnívá, že vládě se nedaří vybrat miliardy, protože firmy ukrývají zisky v zahraničí a vyhýbají se placení daní. Republikáni požadují snížení sazby daně z příjmu právnických osob na 35 procent a snížení daňové zátěže u peněz, které americké firmy vydělají v zahraničí. Podle nich by to podnítilo firmy k investování doma.
Apple již dal najevo, že vzhledem k současné výši daní v USA nemá zájem, aby své zisky převáděl ze zahraničí do USA. Zpráva uvedla, že Apple díky své strategii neodvedl v USA v roce 2011 na federální dani nejméně 3,5 miliardy dolarů a loni devět miliard dolarů. Firma v roce 2011 zaplatila v USA na daních 2,5 miliardy USD a loni šest miliard USD.
Apple ke své daňové strategii využívá pět firem v Irsku. Firmy mají stejnou adresu v Corku a stejné členy představenstva. V Irsku jich je sice všech pět zapsáno do obchodního rejstříku, pouze dvě jsou tam ale i daňovými rezidenty a jejich příjmy tam podléhají platbě daně. To znamená, že další tři firmy nemají ze zákona povinnost v Irsku platit daně. Zpráva upozornila, že Apple využívá rozdílu mezi zákony v USA a v Irsku. V Irsku firma platí daně v případě, že tam má nejen sídlo, ale i vedení a je odsud řízena a kontrolována.
Podle amerického zákona je firma daňovým rezidentem, tedy poplatníkem, v zemi, kde byla zřízena. Firmy Applu tak nejsou daňovými rezidenty ani v Irsku, ani v USA. Hlavní dceřiná firma, holdingová společnost zahrnující maloobchody Applu po Evropě, neplatila firemní daň již nejméně pět let.
Podvýbor také zkoumal daňové strategie dalších amerických nadnárodních firem, jako je Microsoft, Hewlett-Packard a další. I ty se podle podvýboru vyhýbají placení daní přesunem zisků do zahraničí.
zdroj: www.ctk.cz
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
Souhlasíte s přijetím eura?
29.7% |
||
| ||
36.8% |
||
| ||
17.2% |
||
| ||
16.3% |
||
| ||
Politika
-
Senát si připomněl 30 let existence. Bývalí předsedové obdrželi Symbolické klíče k horní komoře- Svoboda není samozřejmost, zaznělo u rozhlasu při připomínce Pražského povstání
- Miloš Vystrčil: Rozšíření EU je v našem zájmu, musíme mít víc odvahy
- Předseda Senátu Vystrčil v Bruselu: Musíme pracovat na tom, aby Evropa byla v rámci NATO silnější
- Zuzana Mrázová: ČR má silný potenciál a dobrou budoucnost
- Více z rubriky politika
Czech Fashion Week
-
Vážení a milí čtenáři a příznivci módy a designu,- Dvacátý ples Beaty Rajské
- Ve Žďáru nad Sázavou se 14. března uskuteční ples Beaty Rajské. Jste srdečně zváni
- Vanessa Noemi Pihiková: Chci rozdávat umění, lásku, úsměv a štěstí
- Projekt Culture Buddy umožňuje lidem se zdravotním znevýhodněním vyrazit za kulturou
- Více z rubriky czech fashion week
Zajímavosti
-
Meteorologové spouští iOS aplikaci s předpovědí počasí po minutě- Věděli jste, že candáti mají skvělý orientační smysl?
- Lidský řetěz přesunul 500 knih za 26 minut. Čtenáři pomáhali se stěhováním do nové knihovny
- Sbírka tillandsií Botanické zahrady Liberec získala status národní
- Plavčíkům v Novém Jičíně nově pomáhá umělá inteligence. Dění pod hladinou hlídá soustava kamer
- Více z rubriky zajímavosti
Krimi
-
Lebku svaté Zdislavy se podařilo vyjmout z betonu. Nyní ji čekají restaurátorské práce- Krádež lebky sv. Zdislavy už policisté objasnili. Měla skončit v řece
- Tanec smrti se vrátí do Kryštofova Údolí, policie ukradené obrazy vypátrala
- Historické Litoměřice a věznice Bělušice si zahrají v novém seriálu Inspekce
- Viditelná přítomnost policistů v problémových lokalitách je klíčová pro bezpečnější ulice
- Více z rubriky krimi





