Správa železniční dopravní cesty nadměrně utrácela za auta a právníky - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

Správa železniční dopravní cesty nadměrně utrácela za auta a právníky

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Předražené opravy a kontroly služebních aut o více než 241 procent, příliš drahé pronájmy vozů a nadhodnocené právní služby, tak dopadla prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) u Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Úřad se zaměřil na léta 2009 až 2011, výsledky zveřejnil v pondělí.

 

Kontroloři zjistili, že největší problémy SŽDC jsou při pronájmu a nákupech aut. NKÚ spočítal, že průměrné roční náklady na opravu a udržování jednoho automobilu byly u ředitelství SŽDC v kontrolovaném období téměř 80 tisíc korun, což je o 241 procent víc než u jiných kontrolovaných složek.

Ředitelství Správy železniční dopravní cesty si také některé vozy pronajímalo, v letech 2009 až 2011 za to zaplatilo tři miliony korun. I u těchto pronájmů kontroloři narazili na zbytečné utrácení. Nájemné se například odvíjelo od počtu dnů. SŽDC tak zaplatila za 436 dnů pronájmu jednoho auta 830 tisíc korun, přestože vůz skutečně jezdil jen 146 dnů. Využití dalších dvou aut s pronájmem za celkem 1,2 milionu korun kontroloři prověřit nemohli, protože příslušné doklady někdo z ředitelství „neúmyslně skartoval“.

Další problémy se objevily při odkupech dříve pronajímaných vozů. V březnu 2010 odkoupilo SŽDC vozy za 2,3 milionu korun. Za jejich předchozí pronájem přitom už zaplatilo 1,9 milionu. Výhodnost této transakce je podle kontrolorů pochybná. Například jeden z těchto vozů byl z roku 2008 a měl najeto 113 tisíc kilometrů. Ředitelství za jeho předchozí pronájem zaplatilo 786 tisíc korun, odkoupilo ho pak za 595 tisíc. Ceníková cena tohoto auta přitom byla 905 tisíc korun.

Nehospodárnost kontroloři odhalili také při uzavírání smluv na poskytování právních služeb. Na základě rámcové smlouvy jich v letech 2009 až 2011 ředitelství podepsalo 26. Jedenáct z nich přitom uzavřelo bez řádného odůvodnění s uchazečem, který nabídl nejvyšší cenu, tedy 4800 korun na hodinu. Tento uchazeč tak inkasoval téměř 17,4 milionu korun, což představovalo 75 procent všech peněz vyplacených na základě této rámcové smlouvy.

"Zvýšené náklady na užívání služebních automobilů souvisejí s rozdílným složením vozového parku v běžném provozu SŽDC a s auty vyšší střední třídy tehdy určenými pro nejvyšší představitele. Náklady na opravy a provoz těchto automobilů bývají podstatně vyšší než u běžných služebních vozidel," komentoval zprávu NKÚ tiskový mluvčí SŽDC Pavel Tesař. Podle jeho slov celkové zvýšené náklady v porovnání se samostatným nákupem vozidla odpovídají faktu, že v ceně pronájmu jsou zahrnuty i další služby, například pojištění a údržbu, které si jinak majitel auta hradí sám.

Tiskové oddělení SŽDC dále uvedlo, že ve zprávě NKÚ zmiňovanou rámcovou smlouvu na poskytování právních služeb podepsalo v roce 2007 ministerstvo dopravy pro několik podřízených organizací, mimo jiné i SŽDC. "Výše dohodnuté hodinové sazby se lišila podle jednotlivých kauz, v některých případech se zohlednila nutnost úzké specializace na danou problematiku. Rámcová smlouva již skončila, dobíhají pouze některé závazky u probíhajících staveb. SŽDC připravuje tendr na právní služby, který chce vyhlásit ještě v tomto roce," doplnil Tesař.

NKÚ také zjistil, že stát prostřednictvím SŽDC v roce 2008 zaplatil téměř 12 miliard korun za odkup majetku Českých drah, a. s. Tento majetek přitom akciová společnost České dráhy získala o pět let dříve bezplatně.

Dalších 41 miliard vyplatil stát v letech 2005 až 2011 na splacení závazků, které na SŽDC přešly z bývalé státní organizace ČD. K jejich úhradě přitom měly podle zákona sloužit výnosy z hospodaření s majetkem bývalých ČD, s. o. Ty na to ale byly příliš malé.

Tématické zařazení:

 » Finance  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs