Úsporná opatření z kuchyně vicepremiérky Peake projednají ekonomičtí ministři - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

Úsporná opatření z kuchyně vicepremiérky Peake projednají ekonomičtí ministři

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Až 16 miliard korun by mohl stát ušetřit v roce 2014, pokud by přistoupil na úsporná opatření, která navrhl tým vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM). Předseda vlády Petr Nečas (ODS) po středečním jednání vlády uvedl, že je v následujících týdnech projednají ekonomičtí ministři.

 

"Vláda dnes otevřela debatu nad materiálem, který se týká úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě pro rok 2014. Považujeme tento materiál za nesmírně důležitý a bude přidělen během dvou týdnů k poradě ekonomickým ministrům. Rozhodli jsme se, že naším cílem je, aby došlo k úspoře minimálně 12 miliard korun v roce 2014," řekl Nečas.

Až ekonomičtí ministři materiál projednají, vrátí se zpátky na jednání celé vlády. Celková výše navrhovaných úspor je 16 miliard korun.

Peake návrhy částečně představila už v září. Tehdy mluvila o redukování duplicitních činností ministerstev. "K duplicitám dochází nejen v rámci jednotlivých úřadů a jejich podřízených organizací, ale i mezi jednotlivými úřady," uvedla tenkrát. Typickým příkladem je podle ní agenda v oblasti prevence bezpečnosti silničního provozu, kterou mají na starosti ministerstvo dopravy, ministerstvo vnitra, Centrum služeb pro silniční dopravu, Policie ČR, ale také kraje a jednotlivé obce.

"Cílem navrhovaných úspor je odstranit tyto zbytečné výdaje a duplicity a odstranit i výdaje státní správy na nákupy, kde se nakupuje zvlášť pro rezort a zvlášť pro podřízené organizace," dodala Peake. Není podle ní nutné, aby ministerstva i jejich podřízené organizace měly vlastní personální odděleni, účetní oddělení a často také své zcela nekompatibilní IT systémy. "Alespoň v jednotlivých rezortech bychom měli dojít k centralizaci těchto služeb," vysvětlila.

Dále je třeba podle jejího návrhu odstranit z úřadů činnosti nesouvisející s výkonem státní správy. Jako příklady Peake uvedla cukrárnu ministerstev vnitra, hotely, rekreační zařízení, vlastní rezortní autoškoly, lázně či státní statky. Zároveň vicepremiérka přiznává, že s redukcí agend a multiplicit také souvisí snížení počtu zaměstnanců - a to i těch, kteří pouze zajišťují chod ministerstev a nevykonávají žádnou odbornou činnost.

Z celkových 265 podřízených organizací státní správy se tak navrhovaná racionalizace nedotkne pouze 117 z nich. "Je to ořezávání tuku ze státní správy. Opatření jsou navržena za všechna ministerstva podle zjištěných nedostatků. Všechna ministerstva si za poslední roky nechávala vypracovat z Operačního programu lidské zdroje celou řadu projektů pro redukci agend a racionalizaci svých úřadů. Bylo do toho nalito mnoho peněz v řádu stovek milionů korun, ale výsledky byly mizivé," dodala tehdy Peake.

Tématické zařazení:

 » Finance  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs