ČSSD znovu navrhuje snížení spotřební daně na benzín a motorovou naftu - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

ČSSD znovu navrhuje snížení spotřební daně na benzín a motorovou naftu

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Sociálně demokratičtí poslanci v čele s předsedou hospodářského výboru Milanem Urbanem znovu oprášili myšlenku na snížení spotřební daně u benzínu o 1,5 korun a o 2,5 koruny u nafty. Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) návrh ve středu posoudí, dlouhodobě se však k těmto snahám staví skepticky.

 

Vláda již několikrát dala k návrhům negativní stanovisko, proti se staví hlavně ministerstvo financí. Rozporuje totiž Urbanovo tvrzení, že by se snížením daně zvýšila spotřeba o více než pětinu a stát by mohl na dani získat až o pět miliard korun víc. Peníze, které by stát navíc získal, by chtěli sociální demokraté použít na pomoc rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Ministerstvo financí již dříve argumentovalo, že by stát mohl přijít na dani i o 15,1 miliardy korun, dopady na spotřebitele jsou podle něj nejisté, protože distributoři by si zvýšili marže. A lidé by podle něj více jezdili, takže by návrh měl negativní dopady na životní prostředí.

Nyní občané platí na spotřební dani za litr benzinu 12,84 koruny, za litr nafty 10,95 koruny. Navíc je na zboží uvalená 20procentní DPH.

Novela zákona i přes případné negativní vládní stanovisko poputuje do Poslanecké sněmovny. Novela by v případě schválení zákonodárci a po podpisu prezidenta začal účinkovat měsíc po jejím vyhlášení ve sbírce zákonů.

Tématické zařazení:

 » Finance  

 

 

 

ORLEN Jobs