České vězeňství dostane z rozpočtové rezervy jen 150 milionů korun, rozhodla vláda - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

České vězeňství dostane z rozpočtové rezervy jen 150 milionů korun, rozhodla vláda

PRAHA | Místo požadovaných 938 milionů korun dostane Vězeňská služba ČR (VS) z vládní rozpočtové rezervy na letošek navíc jen 150 milionů korun. Další peníze bude muset na základě středečního rozhodnutí vlády najít jinde, uvedl důvěryhodný zdroj.

 

"150 milionů půjde z vládní rozpočtové rezervy, 150 milionů korun si vyčerpá z nespotřebovaných výdajů z minulých let, další prostředky jsou přesuny v rámci kapitoly ministerstva spravedlnosti," vypočetl zdroj Mediafaxu.

Kabinet projednávání návrhu před dvěma týdny přerušil po více než hodinové diskusi. Premiér Petr Nečas (ODS) tehdy apeloval na přijetí systémových změn v českém vězeňství. "Chceme, aby to nefungovalo pořád tak, že se každý rok přijde s dodatečnými požadavky na navýšení výdajů v řádech stovek milionů korun, zatímco v jiných rezortech vážeme nebo škrtáme finanční prostředky," uvedl ministerský předseda.

"V našich věznicích je prakticky jedna třetina vězňů, kteří mají trestní sazby do jednoho roku. Dokonce je tam více než 3000 vězňů, kteří mají trestní sazby nižší než devět měsíců," zmínil tehdy Nečas a doplnil: "Nechceme jít jenom cestou extenzivního nalévání finančních prostředků, ale i jistých reformních systémových změn v systému vězeňství."

Pospíšil se rozhodl vyjít požadavku premiéra vstříc a předložil vládě návrh konkrétních opatření, jak postupně snižovat počty vězňů. Mluvčí rezortu Petra Hrubá jako příklad uvedla odebírání řidičských průkazů neplatičům alimentů, což už minulý týden schválil ústavně-právní výbor sněmovny. Úpravu v rámci novelizace občanského soudního řádu a exekučního řádu v červnu posoudí plénum dolní komory.

"Neplatiči alimentů by přišli o řidičské oprávnění do té doby, než dluh zaplatí. Exekuce by nebyla možná v případech, kdy lidé potřebují řidičský průkaz pro získávání peněz na své živobytí a závazky," zmínila Hrubá. Dodala, že v českých věznicích je zhruba 2300 lidí, tedy téměř deset procent z celkového počtu vězňů, ve výkonu trestu právě za neplacení alimentů.

Ministr Pospíšil před 14 dny avizoval, že vězeňství má peníze do konce srpna. Předkládací zpráva pro vládu varovala ale ještě před dřívějším vyčerpáním prostředků. VS je podle svých propočtů schopná zabezpečit řádný chod věznic, vazebních věznic a zabezpečujících prvků pouze do poloviny července.

"Bez posílení rozpočtu lze očekávat především zvýšené napětí ve věznicích a vazebních věznicích v souvislosti s neplněním zákonných povinností ve vztahu k vězněným osobám, podstatné zhoršení bezpečnostní situace a v polovině roku i celkový kolaps vězeňství," uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Kdyby vláda na situaci nereagovala, mohlo by to mít podle VS "nedozírné následky, například v podobě hromadného vystoupení (útěku) vězněných osob". Současně se tak zvyšují nároky na bezpečnost výkonu služby a nároky na dodržování zásad zacházení s vězni. S tím souvisí také nutné navýšení vězeňského personálu.

Počet služebních příslušníků VS plánovalo ministerstvo spravedlnosti k 1. červenci v původním návrhu zvýšit o 275 míst, o dalších 228 lidí se měl ke stejnému datu rozrůst počet občanských zaměstnanců.

"Stoupající počet vězňů a přeplněnost věznic vyvolává vyšší potřebu rozpočtových prostředků na budování nových ubytovacích kapacit, na nákup materiálu a služeb, ale i oprav a údržby movitého i nemovitého majetku, jelikož si nelze dovolit výpadek důležitého provozního celku, například na úseku stravování, bezpečnostních systémů či energetiky," zmínilo ministerstvo v předkládací zprávě.

Vězeňská služba počítá po nově otevřeném areálu ve Velkých Přílepech s umisťováním vězňů do Vyšní Lhoty a Poštorné, celkově má své místo v cele získat 1250 trestanců. Ministerstvo spravedlnosti areály převzalo od Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra a pochvaluje si jejich nízké provozní náklady.

Ministerstvo spravedlnosti chtělo původně získat všechny prostředky z vládní rozpočtové rezervy. Letos měla VS rozpočet schválený ve výši 7,5 miliardy korun, čtvrt miliardy z nich mohla ale použít jen v případě odprodeje budov. Na potřeby vězeňství tato částka podle rezortu spravedlnosti nestačila a počet vězňů navíc stále roste. Ke konci února bylo za mřížemi 23 656 osob, některé věznice byly přeplněné o více než 30 procent.

Tématické zařazení:

 » Finance  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs