České banky už letos na poplatcích vydělaly 20 miliard korun - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

České banky už letos na poplatcích vydělaly 20 miliard korun

12. července 2011, 13.34 | ČESKÁ REPUBLIKA | České banky od začátku roku vydělaly na poplatcích více než 20 miliard korun. Ukázalo to počítadlo čistých výnosů z poplatků a provizí tuzemských bank na serveru Bankovnipoplatky.com, na kterém v neděli překonaly průběžně počítané poplatky tuto hranici.

 

Počítadlo s každou vteřinou sleduje přibývající poplatky, které klienti českým bankám platí.

"Počítadlo bankovních poplatků a provizí vychází z výkazu zisků a ztrát v českém bankovním sektoru v roce 2010, konkrétně z výnosů z poplatků a provizí očištěném o náklady na poplatky a provize, tedy takzvané čisté výnosy přepočtené na vteřiny. Jelikož výnosy z poplatků a provizí v tuzemském sektoru už řadu let nepřetržitě rostou, je třeba sumu na počítadle vnímat spíše jako minimální částku – je totiž velmi pravděpodobné, že je v reálu mnohem vyšší. Tomu nasvědčují i výnosy z poplatků a provizí v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy čisté výnosy stouply oproti stejnému období minulého roku o 2,7 procenta (z 9,243 miliardy korun v prvním čtvrtletí roku 2010 na 9,491 miliardy korun za první tři měsíce letošního roku)," popsal fungování počítadla Aleš Rod ze serveru Bankovnipoplatky.com.

V celém bankovním sektoru se v minulém roce na poplatcích vybralo přes 38,3 miliardy korun, tedy o 5,19 procenta více než v roce 2009. Banky si do zisku s každou vteřinou připsaly 1216 korun čistých bankovních poplatků, což je o 60 korun více rok předtím.

Ze třech největších bank působících v České republice se, co se poplatků týče, v minulém roce nejvíce dařilo České spořitelně. Čisté výnosy z poplatků a provizí se bance zvýšily o 6,71 procenta na více než 12 miliard korun. Vzhledem ke zvýšení poplatků v celém bankovním sektoru o 5,19 procenta se jedná o nadprůměrný růst.

Tématické zařazení:

 » Finance  

 

 

 

ORLEN Jobs