Ministerstvo financí bezdůvodně promíjí většinu sankcí za zneužití dotací - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

Ministerstvo financí bezdůvodně promíjí většinu sankcí za zneužití dotací

20. června 2011, 08.02 | PRAHA | V uplynulých čtyřech letech finanční úřady vyměřily kvůli zneužitým dotacím sankce 34,5 miliardy korun. Nadřízené ministerstvo financí však přistiženým hříšníkům z této částky odpustilo 31,1 miliardy korun. Píší o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

 

"Je na libovůli ministra, komu se promíjí. Bez jakéhokoliv odůvodnění," upozornil Miroslav Kala, viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu, jehož auditoři promíjení zneužitých dotací zkoumali. "Jde o naprosto neefektivní systém," napsali do závěrečné zprávy. Ani zbylé dvě miliardy korun se totiž nepodařilo vymoci, protože sankcionované firmy zkrachovaly.

Kontroloři navíc upozornili, že ministerstvo při odpouštění měřilo různým metrem. A jak zmapovaly HN, úřad odpustil vrácení dotace i v kauze lanového centra v Bystřici nad Pernštejnem, u nějž soudy identifikovaly už dva trestné činy. Nejprve podnikatele pravomocně odsoudil za úvěrový podvod a nejnověji potrestal i znalce, který vypracoval posudek tak, aby nebylo nutné dotaci vracet. "Dostal za vypracování úplatek 120 tisíc korun," stojí ve verdiktu, který mu uložil půlmilionovou pokutu.

Tématické zařazení:

 » Finance  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs