Česko je třetí nejžalovanější stát, při arbitrážích už přišlo o desítky miliard - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

Finance

Česko je třetí nejžalovanější stát, při arbitrážích už přišlo o desítky miliard

20. června 2011, 07.47 | PRAHA | Kromě prohraných arbitrážních sporů se společnostmi Giag Human a CME, při kterých náš stát přišel celkem o 19 miliard korun, jich má Česko na kontě celkem osmnáct. To z něj činí třetí nejžalovanější stát na světě. Před námi je jen Argentina a Mexiko. Informují o tom pondělní Lidové noviny (LN).

 

Na vině je podle expertů špatná politika 90. let, kdy Česká republika uzavřela řadu nevýhodných smluv se zahraničními investory. Pro některé z nich jsme navíc "snadným cílem". Ačkoliv v současnosti počet žalob proti Česku klesá, jeden z nejtěžších mezinárodněprávních sporů je teprve před námi. Česko hromadně žalují fotovoltaické firmy za dodatečné zdanění solární energie. Státní pokladnu by mohly v případě, že arbitráž vyhrají, ochudit až o čtyřicet miliard.

Vláda tak sáhla k neobvyklému kroku: týmy expertů, které budou český stát v arbitráži hájit, si zvolí bez výběrového řízení. A odborník na arbitráže z ministerstva financí Radek Šnábl už teď sebevědomě tvrdí, že máme ve sporu šanci.

"Máme poměrně jasnou strategii, jak se hájit," říká Šnábl, jehož tým prý pomohl Česku vyhrát několik arbitrážních sporů, které by jinak stály miliardy.

Tématické zařazení:

 » Finance  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs