ZOH 2010 - Čeští hokejisté prohráli s Ruskem 2:4 a čtvrtfinále si musí vybojovat v předkole - Sport - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Sport

Ikona

22. února 2010, 00.13 | VANCOUVER | Čeští hokejisté prohráli v nedělním utkání skupiny B olympijského hokejového turnaje s Ruskem 2:4. Vítězství sborné zařídil dvěma trefami Jevgenij Malkin, góly českého týmu vstřelili Tomáš Plekanec a Milan Michálek, svěřenci Vladimíra Růžičky tak obsadili ve skupině B druhou příčku. Trenér Růžička nakonec po úvahách a konzultacích s asistenty neprovedl změny v útočných řadách.

Kouč naopak pozměnil složení obranných dvojic. Vedle Poláka, jenž je v St. Louis pravidelně nasazován na elitní formace protivníků, nastupoval další defenzivní typ Jan Hejda. Oba hráči dostali jasný úkol, ubránit hvězdný útok Ovečkin, Malkin, Sjomin, který Vjačeslav Bykov nasadil do společné lajny.

Do klece sborné se po jednozápasové pauze vrátil Jevgenij Nabokov a hned po několika sekundách hry prozkoušel jeho pozornost Roman Červenka. V 6. minutě zapomněla ruská obrana na Fleischmanna, jenž se dostal k odraženému puku, Nabokov ale proti jeho pokusu vytáhl pravý beton. Hned poté přišla první velká chvíle Alexandra Ovečkina, Polák promáchl puk a ruský ostrostřelec se řítil sám na Vokouna, český gólman však jeho průnik bravurně zneškodnil.

Přestože Polák s Hejdou k Ovečkinovi rychle přistupovali, prověřil kanonýr sborné Vokouna o chvíli později znovu, i tentokrát byl ale v souboji úspěšnější český brankář, který oplýval velkou jistotou. Ve 14. minutě zahrozil Erat, jeho tvrdá rána jen prolétla kolem pravé tyče.

Rusové udeřili v utkání jako první a pomohla jim k tomu početní výhoda. Vyloučení Jágra potrestal Jevgenij Malkin, k ruskému forvardovi se po skrumáži dostal kotouč a hvězda Pittsburghu ho z úhlu propasírovala mezi tělem a rukou Vokouna do sítě. Odpovědět mohl záhy Fleischmann, výtečnou přihrávku Blaťáka ovšem neusměrnil za záda Nabokova.

Českému týmu pomohla k vyrovnání stavu nekázeň soupeře. V závěru třetiny nejprve putoval na lavici hanby Kornějev a třináct vteřin po něm jej následoval za zbytečný zákrok i Fjodorov. Svěřenci Vladimíra Růžičky nabídnutou příležitost využili. Plekanec se otočil kolem ruského beka a křížnou střelou pokořil Nabokova.

Začátek prostřední dvacetiminutovky patřil Rusům. Obrovskou možnost spálil Sjomin, který z otočky minul odkrytou klec. Rusy přiblížil k triumfu ve 35. minutě Kozlov. Útočník Ufy přízemním pokusem k tyči rozjásal fanoušky sborné. Čeští hokejisté znovu mohli rychle zareagovat, po obrovském závaru ale kotouč do branky nedopravili. Podobně dopadl v přesilové hře i Plekanec.

Českému celku se nevydařil ani vstup do závěrečné periody. Ovečkin sice nejdříve nevyužil zaváhání Vokouna, krátce nato ale dovoleným způsobem sestřelil k zemi Jágra, Rusové okamžitě zaútočili, Sjomin naservíroval puk Malkinovi a ten zvýšil na 3:1. Čeští hráči se museli tlačit do ofenzivy, ke snížení stavu měl blízko Michálek, po krásné individuální akci však netrefil backhandem branku. Stejný hráč se pak přece jen dočkal korekce výsledku, když pět minut před koncem zužitkoval lahůdkový pas Židlického a dal národnímu mužstvu naději.

V závěru hrál český celek vabank, sólové úniky Kovalčuka kryl výtečně Vokoun. Těsně před třetí sirénou mohl poslat duel do prodloužení Krejčí, proti Nabokovovi ovšem neuspěl. Naopak při power play zpečetil triumf Rusů do prázdné klece Dacjuk. Český tým si tak bude muset pokusit účast ve čtvrtfinále vybojovat v předkole.