Sparta sahala po vítězství, o tři body ale přišla po sporné penaltě - Sport - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Sport

Sparta sahala po vítězství, o tři body ale přišla po sporné penaltě

Ikona

17. září 2009, 23.25 | PRAHA | Fotbalisté Sparty Praha remizovali ve čtvrtečním prvním zápase základní skupiny K Evropské ligy doma s PSV Eindhoven 2:2. Sparta dvakrát vedla, o tři body ale přišla v devadesáté minutě, kdy hráči nizozemského celku srovnali z nařízeného pokutového kopu.

Premiérový ročník Evropské ligy přišel s řadou změn, mezi které patří i nasazení čtvrtého a pátého rozhodčího, kteří monitorují situaci v pokutovém území a jsou také součástí hry. Na pražské Letné vládla už před zápasem bouřlivá atmosféra, hráče obou celků přivítaly na travnaté ploše zaplněné tribuny.

Sparta se svého soupeře nezalekla a hned od první minuty se prezentovala aktivní a agresivní hrou, napadala hráče PSV Eindhoven v rozehrávce a na hřišti rozhodně nepůsobila odevzdaným dojmem. Jako první sice zahrozil útočník hostí Dzsudzsák, jeho pokus ale Blažka neohrozil. Hned vzápětí se dostal ke střele levačkou navrátilec do sparťanské sestavy Holenda, ale také jeho pokus skončil těsně nad břevnem branky hostů.

Úvod zápasu byl oboustranně hodně rušný, v dalších minutách ale tempo hry poněkud opadlo a utkání se prakticky změnilo v souboj středových řad. Sparťané přesto svého soupeře herně mírně převyšovali a před brankou PSV bylo několikrát hodně živo. Největší šance letenského týmu přišla po půlhodině hry, když Zeman napřáhl z levé strany a proti jeho projektilu musel zasáhnout až gólman PSV Isaksson.

Ve zbytku prvního poločasu hrály oba týmy ze zabezpečené obrany, na další závar před brankou si tak diváci museli počkat až do druhé půle. A znovu to byla Sparta, která čím dál častěji ohrožovala gólmana PSV. Nejprve v 56. minutě vysunul Vacek útočníka Wilfrieda, který si pustil míč za obránce a následně jej vypálil těsně nad branku Eindhovenu. Mnohem větší horko však bylo hostujícímu gólmanovi o pět minut později, když si na centr Kušníra z pravé strany vyskočil Holenda a jeho hlavičku zastavila až tyč.

Sparta byla směrem dopředu aktivnější a hrála hodně přímočaře. V další šanci se ocitl v 63. minutě Wilfried, jenže jeho další střelecký pokus znovu postrádal pár centimetrů a skončil mimo branku. Průlom a vytoužený první gól utkání tak přinesla až standardní situace čtrnáct minut před závěrečným hvizdem, na přesný centr Zemana si vyskočil Roman Hubník a hlavou poslal Spartu do vedení. Jenže radost domácích příznivců netrvala dlouho, v 80. minutě totiž Sparta chybovala při bránění standardní situace, nechala nepokrytého útočníka Reise a ten z dorážky na malém vápně srovnal na 1:1.

Tři minuty před koncem zatáhl míč po pravé straně střídající Kadlec, naservíroval jej úplně volnému Zemanovi a ten rozvlnil síť PSV podruhé v zápase. Závěr utkání byl hodně vyhecovaný, v poslední minutě odpískal skotský sudí McDonald po kontaktu Wilfrieda s jedním z útočníků PSV pokutový kop, který proměnil Reis a vyrovnal na konečných 2:2. Sparta tak v prvním zápase v základní skupině K Evropské ligy sahala po třech bodech, nakonec se však musí spokojit s remízou.