Brazilec Barrichello vyhrál Velkou cenu Evropy F1 - Sport - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Sport

Brazilec Barrichello vyhrál Velkou cenu Evropy F1

Ikona

23. srpna 2009, 16.02 | VALENCIE | Brazilec Rubens Barrichello na voze Brawn GP vyhrál v neděli Velkou cenu Evropy, jedenáctý závod mistrovství světa F1. Druhý dojel vítěz kvalifikace, britský pilot McLarenu Lewis Hamilton, třetí místo obsadil Fin Kimi Räikkönen na Ferrari. Osmatřicetiletý Rubens Barrichello je nejzkušenější pilot v historii F1.

Dosáhl desátého vítězství své dlouhé kariéry a prvního od Velké ceny Číny v roce 2004, kdy jezdil za Ferrari. Barrichello startoval ze třetího místa za oběma McLareny.

Vítěz kvalifikace, obhájce titulu mistra světa Lewis Hamilton, který dvě třetiny závodu vedl, prohrál při druhé boxové zastávce, kdy jeho tým McLaren neměl včas připravenou sadu pneumatik a ztratil přes pět vteřin. Barrichello mezitím zajížděl velmi rychlé časy a najel na Hamiltona potřebný náskok, takže o první místo ho už nepřipravila ani jeho vlastní zastávka. Hamilton v závěru Barrichella mohutně stíhal, ztrátu ale zlikvidovat nedokázal.

Pro třetí místo si velmi nenápadně dojel Fin Kimi Räikkönen na Ferrari, čtvrtý skončil druhý z kvalifikace, jeho krajan v barvách McLarenu Heikki Kovalainen.

Lídr šampionátu Jenson Button z týmu Brawn GP dojel na sedmém místě, přičemž ani jeden z jeho pronásledovatelů ze stáje Red Bull nebodoval. Mark Webber obsadil deváté místo, Sebastian Vettel musel vzdát, když mu vypověděl motor. Pro Vettelovy šance na titul mistra světa je to velmi zlé, když Němec navíc letos spotřeboval už šestý motor z povolených devíti.

Rubens Barrichelo se vrátil na druhé místo šampionátu za Buttona a před oba piloty Red Bullu, tým Brawn GP si upevnil první místo v Poháru konstruktérů.