Aktuality
Výpověď dosud podalo přes tři tisíce lékařů
Ikona
20. prosince 2010, 11.08 | ČESKÁ REPUBLIKA | V České republice dosud podalo výpověď 3513 lékařů, sdělil v pondělí Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Nejvíce jich odchází z nemocnic na Vysočině. Na Vysočině podalo výpověď přes 400 lékařů. "Zatím nemáme čísla za Prahu a mnohé další kraje ještě budou docházet, ale zatím vede Moravskoslezský kraj, kde podalo výpověď přes 500 lékařů," uvedl Engel. Za největší dosavadní úspěch považuje počet výpovědí "v baště pana ministra" v Hradci Králové.
"Tam podalo výpověď dosud 200 lidí. Stejný úspěch jsme zaznamenali v pražské nemocnici Na Bulovce, kde podalo výpověď 165 lidí," řekl předseda LOK-SČL.
V dalších fakultních nemocnicích se čísla pohybují v podobné výši. Například v nemocnici v Olomouci je to 120 lékařů, v brněnské nemocnici u sv. Anny 154 lékařů.
Lékařský odborový klub je přesvědčen o tom, že počet výpovědí nakonec bude atakovat hranici čtyř tisíc. "Velmi mne těší, že počet výpovědí se příliš neliší od počtu lékařů, kteří sympatizovali a vyjádřili ochotu ke kampani Děkujeme, odcházíme. Řada lidí si totiž myslela, že se jedná o další planou výzvu, která se v reálu nenaplní," uvedl Engel.
Při počtech výpovědí je podle odborářů jasné, že v některých krajích nebude možné zajistit ani akutní péči. "Tento vzkaz ministrovi poslali například hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) nebo hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD)," dodal Engel.
"My nechceme peníze ze státního rozpočtu, ale ze systému, kde ty peníze jsou," prohlásil Engel. Lékaři podle jeho slov nechtějí čekat na reformu zdravotnictví, kterou nelze udělat za pár měsíců či let. "Neustále se nám předkládá holandská reforma, ale ta trvala 16 let. My v Česku máme za dvacet let již 18. ministra a nemůžeme čekat dál," řekl Engel.
Dodal, že pokud by ministerstvo za lékaři přišlo s akceptovatelnou nabídkou, lékaři jsou ochotni o ní jednat. "Z ministerstva ovšem žádné nabídky nechodí. Jenom slyšíme, jak se nedá nic dělat. S ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) ale máme naplánovaná ještě setkání. Je ale potřeba znovu zopakovat, že dosud nám na stole žádná nabídka k jednání neleží," sdělil Engel.
Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v Česku. V současné době pobírají v průměru 50 tisíc korun za práci s přesčasy a službami, chtějí ale 70 tisíc korun jako základ bez služeb a přesčasů.
Tématické zařazení:
Diskuse k článku
Souhlasíte s přijetím eura?
29.7% |
||
| ||
36.8% |
||
| ||
17.2% |
||
| ||
16.2% |
||
| ||
Politika
-
Senát si připomněl 30 let existence. Bývalí předsedové obdrželi Symbolické klíče k horní komoře- Svoboda není samozřejmost, zaznělo u rozhlasu při připomínce Pražského povstání
- Miloš Vystrčil: Rozšíření EU je v našem zájmu, musíme mít víc odvahy
- Předseda Senátu Vystrčil v Bruselu: Musíme pracovat na tom, aby Evropa byla v rámci NATO silnější
- Zuzana Mrázová: ČR má silný potenciál a dobrou budoucnost
- Více z rubriky politika
Czech Fashion Week
-
Vážení a milí čtenáři a příznivci módy a designu,- Dvacátý ples Beaty Rajské
- Ve Žďáru nad Sázavou se 14. března uskuteční ples Beaty Rajské. Jste srdečně zváni
- Vanessa Noemi Pihiková: Chci rozdávat umění, lásku, úsměv a štěstí
- Projekt Culture Buddy umožňuje lidem se zdravotním znevýhodněním vyrazit za kulturou
- Více z rubriky czech fashion week
Zajímavosti
-
Věděli jste, že candáti mají skvělý orientační smysl?- Lidský řetěz přesunul 500 knih za 26 minut. Čtenáři pomáhali se stěhováním do nové knihovny
- Sbírka tillandsií Botanické zahrady Liberec získala status národní
- Plavčíkům v Novém Jičíně nově pomáhá umělá inteligence. Dění pod hladinou hlídá soustava kamer
- Za poklad u Zvičiny dostanou nálezci téměř 12 milionů korun. Podle kraje jde o výjimečný objev
- Více z rubriky zajímavosti
Krimi
-
Lebku svaté Zdislavy se podařilo vyjmout z betonu. Nyní ji čekají restaurátorské práce- Krádež lebky sv. Zdislavy už policisté objasnili. Měla skončit v řece
- Tanec smrti se vrátí do Kryštofova Údolí, policie ukradené obrazy vypátrala
- Historické Litoměřice a věznice Bělušice si zahrají v novém seriálu Inspekce
- Složky IZS budou cvičit BLACKOUT i útok ozbrojence
- Více z rubriky krimi




