Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

Zdraví

Odlehčená a provzdušněná fixace Opencast

Odlehčená a provzdušněná fixace Opencast

25. května 2023 - Ústí nad Labem – Lékaři na Klinice úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem nově zavedli možnost vybavit pacienty odlehčenou a hlavně provzdušněnou fixací Opencast.

Město podpořilo modernizaci porodnice

Město podpořilo modernizaci porodnice

25. května 2023 - Teplice – Primátor města Teplic Jiří Štábl a generální ředitel Krajské zdravotní, a.s., MUDr. Petr Malý, MBA podepsali darovací smlouvu ve výši 1,6 milionu korun. Peníze poslouží KZ k nákupu zdravotnických prostředků, jež budou součástí vybavení nově zrekonstruovaných porodních boxů v teplické nemocnici.

Nový pořad Prokopni to

Prokop a Prokop

25. května 2023 - Ústecký kraj - Prokopni to - tak zní název nového pořadu Krajské zdravotní, a. s., a Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje s cílem prokopnout strach a obavy z poskytování první pomoci či z návštěvy nemocnice.

Výstavba Centra urgentní medicíny byla zahájena

Symbolického aktu poklepání na základní kámen se vedle hlavy státu zúčastnili: generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, starosta města Turnov Tomáš Hocke, primátor statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník, starosta města Frýdlant Dan Ramzer a za konsorcium stavebních dodavatelů Petr Syrovátko.

25. května 2023 - Liberec - V areálu nemocnice byla oficiálně zahájena výstavba Centra urgentní medicíny Letité úsilí všech zúčastněných se konečně zhmotnilo.

Studie: Lidé si mylně myslí, že názory lékařů na očkování jsou rozdělené na půl

Ilustrační fotografie

2. června 2022 - (ČTK) - Lidé se mylně domnívají, že názory na lékařů na očkování proti covidu-19 jsou rozdělené na půl. Ve skutečnosti zhruba 90 procent lékařům vakcínám věří a sami jsou očkovaní a 96 procent by je doporučilo svým pacientům. Vyplývá to ze studie autorů z CERGE-EI, společného akademické pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR a českých vědců z ekonomických akademických pracovišť v Německu, kterou publikoval vědecký časopis Nature. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Univerzita Karlova.

Ročně se narodí 300 dětí se závažnými poruchami kvůli pití alkoholu matkou

12. února 2022 - Každoročně se v Česku narodí asi 300 dětí, které mají v důsledku nadměrného pití alkoholu matkou závažné poruchy nervového systému, deformity obličeje či poruchy růstu. Rozvine se u nich takzvaný fetální alkoholový syndrom. Dalších zhruba 3000 dětí má kvůli konzumaci alkoholu matkou zdravotní komplikace. Vyplývá to odhadů odborníků. Podle nich neexistuje žádné množství alkoholu, které by se dalo v těhotenství považovat za bezpečné. Informovalo o tom Centrum podpory veřejného zdraví (CPVZ) při Státním zdravotním ústavu.

Lékaři chystají studii, která má potvrdit účinky laseru pro léčbu post-covidu

12. února 2022 - Čeští lékaři připravují studii, která má potvrdit účinky laserové terapie na poškozené plíce pacientů po covidu-19. Už v březnu loňského roku s ním ošetřovali i hospitalizované včetně lidí na jednotkách intenzivní péče. Na tiskové konferenci to dnes uvedl primář rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Kolín Lukáš Cibulka. Klinická data z ošetření více než 700 pacientů podle něj ukázala zlepšení u více než 90 procent, kteří léčbu ambulantně nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění podstoupili. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) novinářům řekl, že aby tato metoda byla hrazená z pojištění, museli by o ni požádat zástupci odborných společností, což se podle jeho informací zatím nechystají.

ČHMÚ: Kvalita ovzduší v Česku patřila loni mezi nejlepší za deset let

19. ledna 2022 - Koncentrace látek znečišťujících ovzduší byly loni v Česku nejnižší až druhé nejnižší za posledních deset. Lepší výsledek byl o rok dříve, kdy byla v ČR nejvyšší kvalita ovzduší od začátku měření. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zatím jsou k dispozici jen data ze stanic s automatizovaným měřicím programem. Údaje z manuálního měření například těžkých kovů nebo benzenu vyhodnotí ústav až v dubnu.

Epidemie výrazně prodloužila čekání na ortopedické operace v Libereckém kraji

Zdroj: Wikipedia

19. ledna 2022 - Epidemie koronaviru prodloužila až na dvojnásobek čekací dobu na velké ortopedické operace v Libereckém kraji. Na některé pacienty se tak dostane asi až za dva roky. Negativně se odkládání operací projevuje na jejich psychice i zdravotním stavu, vyplývá z ankety ČTK.

S některými typy leukemie už pacienti nemusí na transplantaci, jen užívají léky

30. prosince 2021 - Pacienti s některými typy leukemií v současnosti už nemusí na transplantaci kostní dřeně, stačí jim dvakrát denně spolknout lék. Největším problémem v hematologii nyní není to, že by lékaři neuměli nádor léčit, ale to, že se časem vrátí. Veškeré úsilí hematologů tedy směřuje k tomu, aby se nádor nevrátil. ČTK to v rozhovoru řekl ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) Petr Cetkovský. Ústav, od jehož vzniku uplyne na začátku ledna 70 let, nyní prochází velkou přestavbou. Kromě léčby pacientů s nádorovými onemocněními typu leukemie a jinými poruchami krve se věnuje také výzkumu. Cetkovský vyzdvihl především výzkum v imunoterapii. Ústav rovněž spravuje banku pupečníkové krve pro nepříbuzné dárcovství. Její význam poklesl a časem bude utlumena.

V Ústeckém kraji se potvrdily první dva případy nákazy variantou omikron

30. prosince 2021 - V Ústeckém kraji se potvrdily první dva případy nákazy variantou koronaviru omikron. Ta je čtyřikrát nakažlivější než varianta delta. Hygienici omikron zaznamenali u cestovatele z Teplicka, který byl na Zanzibaru, a uživatelky drog z ústecké čtvrti Neštěmice. Informovala o tom dnes v severočeské příloze Mladá fronta Dnes.

Strana výpisu

1 ...